Od nepaměti jsou naše životy ovlivňovány silami, kterým nerozumíme a které jsou mnohem větší, starší a neskonale silnější než my. Kdysi to byly síly přírodní – fyzické a biologické zákonitosti, které si s námi hrály, jak měly určeno. Poslední dobou jsou to čím dál tím více neuchopitelné „lidské“ síly, síly řekněme kulturní, které mají větší a větší vliv na náš život. Jazykem počínaje, ekonomií konče. Ohromné síly, které námi melou, ač jsou často nepochopitelné nebo pochopené jen zčásti. A během našich životů se k tomu přidal ještě další neskutečný hybatel, naše dítě: počítačové algoritmy.

Jazyk mluví námi

Tak třeba jazyk – jeden ze způsobů, jak se na to podívat, je, nikoli že my jsme nositeli jazyka, ale že jazyk je nositelem nás. Jazyk mluví námi. Nikoli tedy, že my ovládáme myšlením jazyk, ale že jazyk zcela ovládá naše myšlení (bez jakéhosi jazyka lze jen těžko myslet) a tím i nás. Jazyk není náš, jazyk tu byl dávno přede mnou, my se do jazyka narodili a používáme jej stejně jako on používá nás.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.