Kazachstán byl vždy považován za premianta Střední Asie. Jenže zvýšení ceny zkapalněného plynu vyvolalo sociální protesty, došlo ke konfliktu uvnitř kazašské elity a nakonec musel prezident požádat o pomoc Rusko a další spojenecké státy.

Co se v Kazachstánu stalo?

Když se Kazaši probrali po oslavách Nového roku a dorazili na benzinky, zjistili, že cena zkapalněného plynu (LPG) vzrostla na dvojnásobek. LPG je kvůli ceně velmi populární jako palivo, jezdí na něj až 80 procent automobilů. Protesty začaly už 2. ledna ve městě Žanaozen na západě země, místní starosta doporučil demonstrantům sepsat petici. Druhý den se protesty rozšířily do dalších měst, tehdy už zněly i politické požadavky na odchod lidí ze zkorumpovaného okolí bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Třetí den vlna protestů dorazila i do Almaty, největšího kazašského města. Policie tisícovku demonstrantů rozehnala zábleskovými granáty. 5. ledna však z ulic Almaty zmizela a naopak se objevily skupinky maskovaných mužů rabujících obchody. Vláda nařídila zmrazení cen LPG a odstoupila. Prezident požádal o zásah členy Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti a již následující den ráno do země dorazili ruští výsadkáři. Tím krize prakticky skončila. O týden později začali zahraniční vojáci Kazachstán opouštět.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.