Hnutí STAN vrátí téměř tři a půl milionu korun, které po loňských sněmovních volbách obdrželo od firem. K razantnímu kroku přistoupilo předsednictvo Starostů po svém úterním jednání. Do změny zákona o financování politických stran navíc nebude hnutí přijímat od právnických osob jakékoliv další peníze.
Starostové tak reagovali na informace o darech od vzájemně propojených společností s konečnými vlastníky na Kypru. Spolumajitel jedné z těchto společností je navíc trestně stíhán. Skupina po volbách naposílala hnutí přes tři miliony korun. Koaliční partneři rozhodnutí STAN ocenili, podle opozice jsou však kroky Starostů neadekvátní.
Podle předsedy STAN Víta Rakušana vrátí hnutí konkrétně 3 420 000 korun. „Naše financování – a na tom si trváme – není v žádném ohledu v rozporu se zákonem. To je skutečnost, která je doložitelná a prokazatelná,“ prohlásil. „Uvědomujeme si, jaké břímě s sebou neseme. S nástupem nové vlády se totiž spojuje naděje na změnu politické kultury. Nechceme být tím hnutím, které bude zklamávat důvěru lidí ani naše koaliční partnery,“ dodal Rakušan.
Vydejte Babiše ke stíhání, doporučil poslancům sněmovní výbor. Stejně rozhodl i o exprimátoru Svobodovi
Předsednictvo hnutí navíc dnes rozhodlo, že se STAN obejde bez firemních dárců, a to až do projednání novely, která zpřísní zákon o politických stranách. Kdy přesně bude novela ve sněmovně projednána, zatím není jasné.
„Intenzivně jsme diskutovali s právníky a dalšími experty, jak definovat firemní dary, které by nebyly v žádném ohledu zpochybnitelné,“ uvedl Rakušan. „Zvažovali jsme kromě jiného i embargo na dary od firem, které se ucházejí o veřejné zakázky nebo čerpají jakoukoliv veřejnou podporu. Nakonec jsme dospěli k závěru, že jedinou možností, jak předejít pochybnostem, je obejít se zcela bez korporátních peněz,“ doplnil.
Podle Rakušana je to radikální řešení, které na naší politické scéně nemá obdoby. Šéf Starostů zmínil, že i bez vrácených peněz je financování hnutí zajištěno, a to díky poslancům, senátorům a členům v komunálních zastupitelstvech, kteří hnutí posílají část svých výplat.
Rozhodnutí Starostů již ocenili někteří jejich koaliční partneři. „Souhlasíme s krokem STAN a stejně tak podpoříme úpravu zákona o financování politických stran, kterou jsme ostatně sami v minulosti podporovali,“ uvedl pro HN ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Připomněl také vyjádření z minulého týdne o tom, že Piráti považují za vhodné dary z problematických zdrojů vrátit. „To platí pro všechny politické strany bez výjimky, protože jen tak lze zvyšovat důvěru občanů a dělat skutečně otevřenou čistou politiku, jak jsme se všichni zavázali,“ řekl šéf Pirátů.
Pozitivně krok Starostů hodnotil také premiér a předseda ODS Petr Fiala. „Jsem rád, že hnutí STAN situaci rychle vyřešilo,“ sdělil ČTK šéf kabinetu. Rozhodnutí Starostů ocenil i předseda lidovců Marian Jurečka a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Naopak šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová konstatovala, že původ darovaných peněz není dosud jasný: „Po všech těch ujištěních, že žádný problém neexistuje a není důvod dary vracet, to působí minimálně velmi zvláštně. Kromě toho jsme se navíc o původu těch peněz nedozvěděli vůbec nic.“
Podobně se vyjádřil také předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. „Nadále skrývají, kdo jsou koncoví majitelé neprůhledných firem, které je sponzorují, a z jaké činnosti tyto peníze pochází,“ uvedl pro HN Okamura. Podle něj tak není reakce Starostů adekvátní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist