Poslední měření expertů z České geologické služby v bezprostředním okolí polského hnědouhelného velkolomu Turów za rok 2021 ukazují, že i když loni na Liberecku pršelo normálně, vody v českých podzemních zdrojích dále ubývalo. Pro hydrogeology, kteří doposud neuměli přesně odlišit, jaký vliv na pokles hladin mělo předchozí sucho a jaký blízký důl, jsou to cenná čísla. Potvrzují dosavadní předpoklady, že soustavný úbytek vody v dotčených českých vrtech a studnách je způsoben z větší míry právě blízkostí několikakilometrové důlní jámy.

Kvůli plánovanému dalšímu rozšíření lomu a obavám obyvatel z ohrožení zdrojů pitné vody, prachu i hluku vede Česko s Polskem spor, který dokonce skončil u Soudního dvora Evropské unie. Ohledně rozporů mezi oběma zeměmi v úterý jednala ve Varšavě česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Schůzka však dopadla bez zřetelného výsledku, smlouva uzavřena nebyla.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.