Poslední měření expertů z České geologické služby v bezprostředním okolí polského hnědouhelného velkolomu Turów za rok 2021 ukazují, že i když loni na Liberecku pršelo normálně, vody v českých podzemních zdrojích dále ubývalo. Pro hydrogeology, kteří doposud neuměli přesně odlišit, jaký vliv na pokles hladin mělo předchozí sucho a jaký blízký důl, jsou to cenná čísla. Potvrzují dosavadní předpoklady, že soustavný úbytek vody v dotčených českých vrtech a studnách je způsoben z větší míry právě blízkostí několikakilometrové důlní jámy.
Kvůli plánovanému dalšímu rozšíření lomu a obavám obyvatel z ohrožení zdrojů pitné vody, prachu i hluku vede Česko s Polskem spor, který dokonce skončil u Soudního dvora Evropské unie. Ohledně rozporů mezi oběma zeměmi v úterý jednala ve Varšavě česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Schůzka však dopadla bez zřetelného výsledku, smlouva uzavřena nebyla.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.