Omikronová vlna epidemie v Česku sílí. V úterý testy odhalily 28 469 případů, doposud nejvíce. Vláda proto na středečním jednání schválila čerstvou podobu pandemického zákona a nové podmínky pro školy. Usnesla se také, že očkování proti covidu-19 nebude povinné pro žádnou skupinu obyvatel. Dosavadní strategie, kterou vláda vůči epidemii používá, je podle ministrů úspěšná.
„Z dat, které mám k dnešnímu dni, mohu říct, že přístup, který jsme zvolili, funguje,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na středeční tiskové konferenci. Daří se prý zachytit většinu pozitivních případů a umisťovat dané lidi do karantény.
Vláda se podle premiéra Petra Fialy (ODS) shodla, že k povinnému očkování nevidí důvod. „Nechceme prohlubovat příkopy ve společnosti,“ dodal. Připomněl ale pozitivní postoj vlády k vakcinaci, který se nemění.
Podle Válka se jasně ukazuje, že třetí dávka prakticky stoprocentně brání proti těžkému průběhu nemoci či úmrtí. Vysokou ochranu před omikronem prokazatelně poskytuje i druhá dávka, řekl Válek. Vyzval tak veřejnost k tomu, aby se očkovala. „Ten omikron nezmizí, bude tu ještě několik týdnů,“ dodal.
Až deset dnů ředitelského volna či on-line výuky. Školy zřejmě dostanou možnost, jak řešit vysoký počet karantén
Válek zmínil také další kroky z hlediska vakcinace. „Jsme si vědomi toho, že je potřeba co nejdříve spustit očkování pro děti od 12 let posilující dávkou,“ uvedl. Prvním očkovaným už uplynulo pět měsíců, po kterých mají dospělí obvykle nárok na přeočkování třetí dávkou. Ministr rovněž plánuje zabývat se přípravou registrací dalších vakcín, aby do Česka mohly dorazit co nejdříve.
Povinnost očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a vybrané pracovníky měla platit od letošního března. Nařizovala ji vyhláška, kterou před svým odchodem schválila minulá vláda ANO a ČSSD. Premiér však řekl, že proočkovanost je u některých profesních skupin, především u zdravotníků, policistů nebo hasičů, už dostatečně vysoká.
V současné době je alespoň druhou dávkou očkováno proti covidu asi 63 procent populace. Z lidí nad 60 let to je více než 80 procent. Očkováno je 336 tisíc zdravotníků a pracovníků ochrany veřejného zdraví, 123 tisíc pracovníků a klientů v sociálních službách.
Další rozhodnutí vlády
Ředitelé škol by mohli mít pravomoc vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo on-line výuku v případě, že bude velká část jejich učitelského sboru v karanténě. Počítá s tím návrh zákona, jejž ve středu schválila vláda a který by měla sněmovna projednat příští týden ve stavu legislativní nouze. „Učitelé budou mít v ruce více nástrojů, aby se mohli rozhodnout podle situace,“ uvedl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Při výuce na dálku i mimořádném ředitelském volnu by podle Gazdíka měli mít rodiče dětí do 10 let nárok na ošetřovné.
Vláda také ve středu schválila novelu pandemického zákona. Měl by se tak prodloužit o rok a půl, tedy do konce srpna 2023. Mimořádnými opatřeními bude nově možné omezit provoz všech typů provozoven, trhů, sportovišť i školských či vzdělávacích zařízení pro děti od tří let. Opatření by nově mohlo vydávat rovněž ministerstvo obrany. Novelu nyní posoudí parlament.
Členové vlády se dále shodli na snížení slevy ve veřejné dopravě ze současných 75 na 50 procent jízdného. Změna by měla platit od 1. dubna. Slevy budou moci dál využívat děti a studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Systém slev by se navíc měl rozšířit o invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Zúžení slev by mělo přinést úsporu přes 1,8 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist