Významná výročí událostí zlých i dobrých není možno přehlížet či zapomínat. Před osmdesáti lety, 20. ledna 1942, sezval Reinhard Heydrich do honosné vily na berlínském jezeře Wannsee čtrnáct klíčových představitelů nacistického režimu. Při pracovní snídani tu probrali a doladili plán přechodu od dosavadních forem vraždění židovského obyvatelstva Evropy v podstatě k průmyslové likvidaci „zbývajících“ jedenácti milionů evropských Židů nebo osob za Židy prohlášených. O čtyři měsíce později spáchali na téhož architekta holokaustu a zastupujícího říšského protektora pro Čechy a Moravu úspěšný atentát vojáci československé exilové armády.

Následovaly hrůzy „heydrichiády“, vyvraždění Lidic a – nezávisle na těchto událostech – zasedání britského válečného kabinetu 2. července 1942, kde Antony Eden předložil memorandum o nutnosti vysídlit po válce německé obyvatelstvo ze zemí střední a východní Evropy. Bylo to opatření k trvalému „udržení míru“, pro jehož rušení dávaly německé menšiny v meziválečné době dostatek záminek. Takzvaný odsun Němců z Československa v letech 1945–1946 byl pak součástí (ochotného a namnoze brutálního) naplňování tohoto velmocemi garantovaného plánu. Důvodů k dlouhodobým česko-německým averzím bylo samozřejmě daleko více, i toto však stačilo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.