Drůbežárna Kosičky na Královéhradecku nyní ve čtyřech halách chová asi 150 tisíc slepic. Provoz tam plně obnovili teprve nedávno. Kvůli ptačí chřipce museli loni na jaře nechat všechna zvířata vybít. Podnik využil prázdných hal a dvě staré zboural. Místo nich připravuje stavbu dvou nových. Slepice v nich nebudou jako dosud žít v klecích, ale na podestýlce. Investice vyjde zhruba na 130 milionů korun a firma čeká, zda uspěje s žádostí o dotaci. „Měli bychom dostat 15 milionů na halu. A na zbytek budeme doufat, že nám dá banka úvěr,“ říká Jan Pozdílek, ředitel Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách.

Zatímco do stávajících čtyř hal se pokusí dostat nové technologie, staré budovy je výhodnější postavit znovu. A pokud chce firma zachovat současný stav drůbeže, úpravám se nevyhne, bez ohledu na dotaci.

Důvodem je zákaz klecových chovů, který podle rozhodnutí parlamentu vstoupí v platnost 1. ledna 2027. Přispívají k tomu i obchodní řetězce, které se zavázaly ukončit prodej vajec z klecových chovů nejpozději v roce 2025. Těmto razantním změnám budou čelit všichni drůbežáři v Česku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.