Drůbežárna Kosičky na Královéhradecku nyní ve čtyřech halách chová asi 150 tisíc slepic. Provoz tam plně obnovili teprve nedávno. Kvůli ptačí chřipce museli loni na jaře nechat všechna zvířata vybít. Podnik využil prázdných hal a dvě staré zboural. Místo nich připravuje stavbu dvou nových. Slepice v nich nebudou jako dosud žít v klecích, ale na podestýlce. Investice vyjde zhruba na 130 milionů korun a firma čeká, zda uspěje s žádostí o dotaci. „Měli bychom dostat 15 milionů na halu. A na zbytek budeme doufat, že nám dá banka úvěr,“ říká Jan Pozdílek, ředitel Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách.

Zatímco do stávajících čtyř hal se pokusí dostat nové technologie, staré budovy je výhodnější postavit znovu. A pokud chce firma zachovat současný stav drůbeže, úpravám se nevyhne, bez ohledu na dotaci.

Důvodem je zákaz klecových chovů, který podle rozhodnutí parlamentu vstoupí v platnost 1. ledna 2027. Přispívají k tomu i obchodní řetězce, které se zavázaly ukončit prodej vajec z klecových chovů nejpozději v roce 2025. Těmto razantním změnám budou čelit všichni drůbežáři v Česku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se