Nový rektor Mendelovy univerzity ještě ani nenastoupil do funkce – a současné vedení ho už vyzývá k rezignaci. Končící rektorka Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi, aby do čela školy vůbec nenastupoval. Důvodem jsou závažná pochybení v několika jeho vědeckých pracích, které objevila expertní komise, jejíž vznik sama Nerudová iniciovala.

„V závěrech komise je napsané, že jde o hrubé chyby z nedbalosti až po zjevnou manipulaci s daty. Nemyslím si, že se to dá napravit tím, že by se publikace stáhla. Tady jde také o etiku vědecké práce a je otázkou, jestli taková pochybení jsou slučitelná s funkcí rektora,“ řekla HN Nerudová s tím, že chce chránit dobré jméno univerzity.

Adam ovšem rezignaci zatím neplánuje. Podle svých slov si není vědom toho, že by pochybení byla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. „Já si velmi vážím práce mé předchůdkyně, na niž bych rád navázal, na druhou stranu do čela Mendelovy univerzity v Brně jsem byl řádně a legitimně zvolen a podporu lidí, kteří za mnou stojí, bych nerad zklamal,“ sdělil ve středu Adam.

Nerudová je s nyní Adamem v kontaktu. Nový rektor, který se má funkce ujmout v únoru, se nyní doma léčí s covidem. „Nemá úplně jednoduchý průběh, takže je to složitější, ale komunikujeme spolu neustále. Společně debatujeme o tom, jak by měl dále postupovat,“ popsala HN dále Nerudová.  

Expertní komise našla několik zásadních vědeckých pochybení v Adamových odborných článcích, doporučila proto jejich stažení z daných časopisů. Profesor chemie měl tři týdny na to, aby práce obhájil. Podle předsedy expertní komise Pavla Tomančáka, který je permanentním vedoucím pracovníkem vědecké skupiny molekulární biologie a genetiky na drážďanském Institutu Maxe Plancka, však přišel Adam nepřipravený. 

„Až nás to překvapilo. Kdyby práce dokázal obhájit, jsou naše závěry jiné. Snažili jsme se dopátrat toho, jak k těm pochybením došlo, ale profesor Adam odpovídal, že neví. Zaměřoval se spíše na to, že chyby neovlivňují vědecké závěry článků, což pro nás bylo irelevantní,“ řekl HN Tomančák s tím, že manipulace s daty se objevila v jednom ze šesti zkoumaných článků.

Profesor chemie Adam se má funkce ujmout 1. února, ve středu ho měl jmenovat prezident Miloš Zeman. Kvůli Adamově onemocnění mu ale Hrad pošle jmenovací listinu poštou. 

Adama zvolil na podzim loňského roku akademický senát 22 hlasy z 31 hned v prvním kole volby. Tento chemik je držitelem prestižního grantu Evropské výzkumné agentury ve výši 34 milionů korun, který získal v roce 2017. Díky němu pracuje na popisu biochemických a molekulárně biologických vztahů a korelací mezi ionty kovů a proteiny při vývoji nádoru. Výzkum by měl pomoci najít způsob, jak potlačit růst nádorů a zvýšit účinnost jejich léčby. 

Absolvoval analytickou chemii na Masarykově univerzitě, pro postgraduální studium si zvolil molekulární a buněčnou biologii. V oboru chemie byl v roce 2015 jmenován profesorem. Doposud stál v čele Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity, byl prorektorem univerzity pro tvůrčí činnost a také vedoucím výzkumné skupiny v institutu CEITEC Vysokého učení technického. Na pozice ale k 1. únoru rezignoval právě kvůli nabyté funkci rektora Mendelovy univerzity. 

Na kontě má stovky samostatných i týmových publikací. Během vědecké práce na Ústavu chemie a biochemie získal několik ocenění. Například v roce 2008 získal Cenu Ligy proti rakovině Praha za publikace v klinické onkologii.

S přispěním ČTK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist