Akademický senát Mendelovy univerzity bude mít v pondělí odpoledne těžký úkol. Věnovat se musí problémům nastupujícího rektora Vojtěcha Adama, který je podle expertní komise odpovědný za manipulaci s daty ve vědeckých článcích, na nichž se podílel jako korespondenční spoluautor. Chemik Adam se zaměřuje například na výzkum léčby rakoviny prostaty, do vedení univerzity nastupuje v úterý. O případném odvolání Adama bude moci akademický senát hlasovat až poté, co se rektor ujme úřadu. 

Pochybení nastupujícího rektora odhalila už v říjnu roku 2020 nizozemská mikrobioložka Elisabeth Biková, která na vědecké diskusní platformě PubPeer poukázala na možnou manipulaci s prezentovanými daty. Biková se dlouhodobě věnuje odhalování podvodů a omylů ve vědecké literatuře, především pak na grafech či snímcích, za což také loni od charitativní organizace Sense about Science, která pomáhá propagaci vědy, získala Cenu Johna Maddoxe

V Česku Adamův problém začala univerzita řešit až loni na podzim, kdy vědec vyhrál rektorské volby, a informoval o něm také Deník N. Sám Adam říká, že se k problému od začátku stavěl čelem. Tvrdí však, že i přes pochybení nejsou zásadně dotčeny závěry prací, na nichž se jako spoluautor podílel.

„Každopádně velmi mi záleží na Mendelově univerzitě, kterou bych nerad poškozoval. Nejdu přes mrtvoly, a kdo mě zná, ví, že vědou žiji,“ řekl Adam HN. Zda na rezignaci změnil názor a stále ji odmítá, jak se vyjádřil minulý týden, ale neupřesnil.

Závěry expertní komise, kterou ustanovila končící rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a jež pochybení v článcích začala vyšetřovat, poukazují na to, že částečně zmanipulované jsou nejméně dva vědecké texty. Komise zkoumala 12 článků, jichž je nastupující rektor Mendelovy univerzity spoluautorem. Polovinu z nich doporučuje ihned stáhnout z odborných časopisů, které je publikovaly. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se