V nabídce Alzy přibyly nové přenosné počítače se značkami Gamebook a Officebook, které největší český e-shop nabízí pod vlastní značkou. První modely se snaží zaujmout hlavně poměrem ceny a výkonu, s větším důrazem na cenu. Alza do budoucnosti plánuje i elegantnější stroje s dlouhou výdrží baterie.
E-shop tak pokračuje v globálním trendu velkých prodejních řetězců, které se snaží v nejpopulárnějších produktových kategoriích nabízet privátní značky. Ty často bývají nejlevnější nebo nejvýhodnější variantou daného produktu. U elektroniky nejde ani tak o způsob, jak zvýšit vlastní prodejní marže, jako spíš o budování značky a vytváření tlaku na snížení cen od dodavatelů.
„Rychle se rozšiřující portfolio privátních značek nám umožňuje nabízet zákazníkům široký výběr zboží s nejlepším poměrem kvality a ceny,“ říká k novým produktům Petr Bena, místopředseda představenstva Alza.cz. „Zejména v době, kdy čelíme narušení dodavatelských řetězců a globálnímu nedostatku čipů i dalších komponent, jsem rád, že se obchodnímu a montážnímu týmu podařilo projekt notebooků pod značkou Alza zrealizovat, a můžeme tak zákazníkům nabídnout kvalitní a dostupné počítače.“
Zavedené výrobce počítačů může nový krok Alzy mírně znervóznit. Zelený mimozemšťan prodal v loňském roce 21 tisíc stolních počítačů, což ho řadí k největším dodavatelům stolních PC. V případě notebooků bude mít pozici mnohem těžší, ale i díky propagaci na vlastním webu a delší záruce může minimálně u levnějších modelů zákazníky zavedeným značkám přetáhnout.
Oslovení zástupci tradičních značek se k novému konkurentovi nechtěli veřejně vyjadřovat. Obecně ale nevěří, že by Alza mohla držet krok v oblasti vývoje. Ani případný prodej nízkých desítek tisíc notebooků ročně (ekvivalent prodaných desktopů) není dost na to, aby se výroba firmě vyplatila.
Polotovary z Asie
Alza, alespoň zatím, nemá vlastní designérský a vývojový tým, který by notebooky navrhl na zelené louce. Místo toho využívá asijské dodavatele, kteří nabízejí různé varianty šasi a vnitřní výbavy jako komoditu. E-shop pak tyto polotovary dokončuje v Česku. To znamená, že může nabízet různé varianty vnitřní výbavy, primárně kapacitu úložiště a RAM, může také rychleji reagovat na změny na trhu, pokud počítače skládá po desítkách nebo stovkách denně.
Odlišit se od jiných značek chce Alza zákaznickými službami. Všechny notebooky mají nadstandardní tříletou záruku, a to i pro firemní zákazníky. Zároveň u nich firma slibuje vyřešit opravy do deseti dní. To není na úrovni „Next Business Day“ záruk u korporátních notebooků, ale je to výrazně lepší než třicetidenní zákonná lhůta na vyřízení reklamace.
Servis bude snazší i díky omezenému množství nabízených modelů a minimálně prozatím i díky soustředění na dva dodavatele čipů – Intel a Nvidii.
Podle zveřejněných fotografií prvních dvou variant notebooků bude design velmi jednoduchý, až zastaralý. Použitá šasi staví na plastu místo luxusního hliníku a skla, ale herní notebook konstrukcí velmi připomíná loni testovaný Gigabyte G5, který má i vyměnitelnou baterii. U pracovních notebooků Officebook na fotografiích vyčnívá VGA konektor a DVD mechanika, ta však není v technických parametrech.
Tři produkty, 21 variant
Ceny notebooků jsou přesto zajímavé a vždy patří mezi nejnižší ve své kategorii. V případě herních strojů zvolila Alza jako první model zařízení s grafickým čipem RTX 3050 Ti, jež bez problémů zvládá většinu her ve Full HD rozlišení s vysokými detaily. Nejlevnější varianta s procesorem Intel Core i5 11400H, 8 GB RAM a 500GB SSD úložištěm přijde na 24 tisíc korun bez operačního systému, stejná varianta s Windows stojí o dva tisíce více. Nejlepší varianta za 29 990 má stejný procesor i grafiku, ale 32 GB RAM a 1TB SSD a v ceně jsou i Windows. Všechny verze mají 15,6″ displej s Full HD rozlišením a 144Hz obnovovací frekvencí.
U pracovních notebooků Alza nabízí šest variant Officebooků s méně výkonným procesorem Pentium Silver N5030 a devět variant s procesorem Intel Core i5 1135G7 s odlišnou konfigurací RAM, úložiště a operačního systému. Nejlevnější varianta s Windows 11 Home u varianty Core i5 přijde na 17 999 korun a bez operačního systému je o dva tisíce levnější. Varianta s Pentiem a Windows začíná na částce 13 990 korun a obsahuje 8 GB RAM a 500GB SSD.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist