Při operaci amerických speciálních jednotek v severozápadní Sýrii byl v noci na čtvrtek zabit lídr teroristické skupiny Islámský stát (IS) abú Ibráhím Hášimí Kurajší, oznámil ve čtvrtek americký prezident Joe Biden. Všichni Američané se podle něj vrátili v pořádku. Podle sdělení místních záchranářů při operaci přišlo o život nejméně 13 lidí, včetně žen a dětí. Nejmenovaný představitel Bidenovy administrativy agentuře Reuters řekl, že Kurajší při operaci odpálil bombu, čímž zabil sebe a členy své rodiny.

Takzvaný Islámský stát od roku 2014 obsazoval sever Iráku a Sýrie. V obou zemích byl poražen v roce 2017, respektive 2019. Jeho původního vůdce abú Bakr Bagdádí zemřel při americké operaci v Sýrii v říjnu 2019.

„Díky schopnosti a statečnosti našich ozbrojených sil jsme odstranili z bojiště abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího– vůdce ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii). Všichni Američané se z operace bezpečně vrátili,“ uvedl Biden v prohlášení. Doplnil, že později o operaci promluví k národu.

Pentagon předtím oznámil, že americké speciální jednotky podnikly v noci na čtvrtek ve městě Atma na severu Sýrie úspěšnou protiteroristickou operaci. „Speciální jednotky Spojených států (...) podnikly dnes večer (v noci na čtvrtek) protiteroristickou operaci v severozápadní Sýrii. Mise byla úspěšná," uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby. „Nedošlo k žádným americkým ztrátám,“ dodal.

Nejmenovaný představitel Bidenovy administrativy agentuře Reuters řekl, že Kurajší při operaci odpálil bombu, kterou zabila sebe i členy své rodiny. „Na začátku operace teroristický cíl odpálil bombu, která zabila jeho i členy jeho rodiny, včetně žen a dětí,“ uvedl zdroj. „Zdá se, že jde o stejnou zbabělou teroristickou taktiku, jakou jsme viděli v operaci v roce 2019, která eliminovala Bagdádího,“ dodal.

Podle opoziční syrské civilní obrany, známé též jako Bílé přilby, zahynulo při ostřelování a následných střetech nejméně 13 lidí včetně šesti dětí a čtyř žen. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a konflikt v Sýrii monitoruje skrze síť svých informátorů na místě, informovala o 13 mrtvých, včetně čtyř dětí a dvou žen.

Americké speciální jednotky přistály v helikoptérách a zaútočily na dvoupatrový dům obklopený olivovníky, píše agentura AP s odkazem na svědky. Podle nich následovaly dvě hodiny trvající boje provázené výbuchy a nepřetržitou střelbou. Agentura AFP s odkazem na své zpravodaje napsala, že část budovy byla zničena a na místě byly vidět stopy krve. Místní obyvatelé a novinář pracující pro agenturu AP uvedli, že v místě operace viděli roztrhaná těla. Většina obyvatel podle AP v obavách z odvety hovořila pod podmínkou anonymity.

Biden v prohlášení uvedl, že operaci nařídil, aby „chránil americký lid a naše spojence a učinil svět bezpečnějším místem“.

Charles Lister, analytik washingtonského Blízkovýchodního institutu, řekl, že „to vypadá na největší operaci“ od útoku proti Bagdádímu. Vůdce teroristické organizace Islámský stát při zásahu amerického komanda v severozápadní Sýrii v říjnu 2019 použil sebevražednou vestu, přičemž zabil sebe a tři ze svých dětí. Tehdejší operace se odehrála zhruba 16 kilometrů od té nynější, připomíná web BBC.

Idlib je poslední větší oblastí ovládanou povstalci bojujícími proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie a přilehlých území kontroluje skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je někdejší syrskou odnoží al-Káidy. Americká armáda se v uplynulých letech snažila likvidovat představitele al-Káidy v severní Sýrii především pomocí dronů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist