Ministerstvo vnitra a Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zkontrolují, jak Kancelář prezidenta republiky nakládá s dokumenty. Vyzvali je k tomu poslanci bezpečnostního výboru sněmovny v reakci na to, že Hrad skartoval tajnou zprávu o zapojení ruských agentů do výbuchů muničního skladu ve Vrběticích.

Při prvním z výbuchů v říjnu 2014 zahynuli dva pracovníci firmy Imex, která měla ve vrbětickém areálu pronajatý sklad munice. Zveřejnění zprávy BIS, že za ním stáli příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, vyvolalo diplomatickou roztržku, při níž si oba státy navzájem vyhostily většinu diplomatů. Vyklizení a vyčištění areálu přišlo stát na více než miliardu korun.

NBÚ by měl zkontrolovat, jak se v hradní kanceláři od počátku loňského roku dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných skutečností, ministerstvo vnitra pak zkontroluje obecné nakládání s archiváliemi.

Zatímco Národní bezpečnostní úřad zatím neodpověděl, jak bude na výzvu poslanců reagovat, jedna kontrola již na Hrad míří. Vydají se tam úředníci z odboru archivní správy ministerstva vnitra. „Zahájení je naplánováno na 10. února. Kontrola bude zaměřena na odbornou správu dokumentů, respektive celé archivní správy,“ uvedl mluvčí resortu Ondřej Krátoška s tím, že kontrola bude trvat zhruba deset dní.

Ministerstvo tak reagovalo na prosincový podnět, který mu poslal Národní archiv. Tajná zpráva k Vrběticím totiž není jediný skartovaný dokument v Kanceláři prezidenta republiky. Podobně hradní kancelář zničila i rozhodnutí o (ne)udělení Řádu T. G. Masaryka předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému. Zemanovi úředníci ho skartovali i přesto, že běželo správní řízení o její vydání. Judikatura přitom říká, že během takového řízení musí být požadovaná informace uchována.

O vydání dokladu o Rychetského jmenování požádal novinář Tomáš Němeček poté, co prezident Zeman prohlásil, že svému dřívějšímu příteli plánované vyznamenání – a podepsané již i premiérem Andrejem Babišem – neudělí. Vadilo mu, že Ústavní soud krátce předtím zrušil část volebního zákona. Hrad listinu Němečkovi odmítal vydat i přes opakované rozhodnutí, že jedná nezákonně. A nakonec oznámil, že ji již skartoval. Za to mu nyní hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

Hrad výzvu poslanců a avizovanou kontrolu nekomentoval. Odkázal pouze na své prohlášení na webu, že Kancelář prezidenta republiky s dokumenty nakládá podle zákona. A zprávu o výsledcích vyšetřování výbuchů ve Vrběticích prý Bezpečnostní informační služba poslala špatně označenou a „v hrubém nepořádku a v rozporu s platnou legislativou“.

Poslanci se ale po vyslechnutí informací od ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky a ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiřího Mazánka usnesli, že ani jedna služba nic neporušila ani nezanedbala. „Výbor konstatuje, že neshledává postup BIS a Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v rozporu s předpisy,“ stojí ve schváleném usnesení.

Výbor požádal vnitro a NBÚ o sdělení, jak kontroly na Hradě dopadnou. Na příští jednání 24. dubna by se měl dostavit i představitel Kanceláře prezidenta republiky, aby popsal, jak se s doručenými materiály, a zejména s těmi v některém stupni utajení, na Hradě nakládá.

Jednání se za hradní kancelář ale zřejmě nebude moci zúčastnit její vedoucí Vratislav Mynář, protože se koná v utajeném režimu a Mynář nemá potřebnou prověrku. „Asi bych nechal na vedení KPR, koho pošlou, abychom se mohli bavit na té (utajené) úrovni,“ řekl po jednání novinářům šéf výboru Pavel Žáček (ODS).

To, že se na Hradě skartovaly utajované materiály, vyšlo najevo minulý týden poté, co policisté chtěli – například pomocí otisků či stop DNA – zjistit, zda se se zprávou o výbuších ve Vrběticích na Hradě neseznámila osoba bez bezpečnostní prověrky, a dokument si vyžádali. A úředníci jim podle týdeníku Respekt a Radiožurnálu odpověděli, že již neexistuje.