Nejčastější příčinou smrti byla v Česku v minulém roce nemoc covid-19. Stála zhruba za pětinou z celkového počtu 140 tisíc úmrtí, což bylo nejvíce od konce druhé světové války. Podle demografky Dagmar Dzúrové na to mělo vliv špatné řízení epidemie. „Nařízení byla z většiny vedena politickou shodou, nikoliv odbornou,“ říká v rozhovoru s HN vědkyně, která je nyní členkou poradního týmu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). A odhaduje, že pandemie loni Čechy připravila v souhrnu o 263 tisíc let života.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se