Navzdory aktuálnímu růstu zůstávají kryptoměny hluboko pod listopadovými maximy. Za kurzovým sestupem stojí zejména obrat v politice centrálních bank. Ve světle vyšších dluhopisových výnosů se investoři začínají opět dotazovat na reálnou využitelnost virtuálních mincí.
Kryptu se podařilo zařadit se více do mainstreamu. Cesta mezi konvenční aktiva má však i stinnou stránku: provázanost s širšími makrotrendy. Bitcoin se chová podobně jako mladé technologické firmy – aktivum vysoce zranitelné vůči růstu reálných dluhopisových výnosů. Tyto akcie jsou jednoznačným poraženým letošního roku.
Mnozí namítnou, že kupovat bitcoin se vyplatí kvůli masivní inflaci. Taková informace je však zavádějící. Pro ocenění finančních aktiv není důležitá inflace současná, ale budoucí. Fed svými akcemi tlačí dolů inflační očekávání. Pětiletá break-even sazba (která tato očekávání měří) se aktuálně nachází na úrovni 2,8 procenta, zatímco v listopadu dosahovala 3,2 procenta. Není náhoda, že ve stejném měsíci dosáhl bitcoin svých historických maxim. Investoři věří, že vyšší úroky a redukce bilance Fedu cenové tlaky ještě více zkrotí.
Chcete kus Picassa, NFT nebo starý výtisk ústavy? Lidé se organizují na blockchainu a dávají na frak i velkým hráčům
Problematická je i regulace. Omezováni jsou influenceři, kteří v minulém roce dokázali nahnat do krypta obrovské množství retailových gamblerů. Stále více se mluví o nutnosti regulovat DeFi (decentralizované finance). Více zemí plánuje zákaz těžby metodou proof of work.
Navzdory nepříznivým vyhlídkám přetrvává robustní aktivita venture kapitálových fondů. Řada kryptoprojektů láme v nových fundingových kolech jeden rekord za druhým. V kryptu nepochybně existují perspektivní aktiva. Zejména takové měny, které mají reálné využití pro platby a smart kontrakty (tzv. ethereum killers), nebo ty, jež najdou využití při budování metaverza. Jen vysoce sofistikovaní investoři však dokážou tyto příležitosti identifikovat.
Původní myšlenka kryptoměn byla snaha vytvořit ekosystém nezávislý na centrálních bankách. Paradoxně to byly právě centrální banky, které svou extrémně uvolněnou politikou pomohly katapultovat ceny digitálních mincí do stratosféry. Přísnější monetární podmínky tak povedou k přesnému opaku: citelnému snížení valuací napříč kryptoaktivy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist