Kdo má informace, má moc, říká staré přísloví. Světové velmoci jsou si toho vědomy a snaží se proto vytvářet vlastní komunikační systémy včetně internetu, které neovládá nikdo jiný. I to je podle odborníků důvod, proč tento týden přišla Evropská komise s návrhem, v němž nastínila svůj plán investovat v následujících pěti letech 2,4 miliardy eur do vytvoření bezpečného systému satelitního internetu. Další miliardy mají poskytnout ostatní evropské veřejné i soukromé zdroje.

Podle lidí z vesmírné branže je tento záměr novinkou a zatím chybějí detailnější informace, nicméně trend je zjevný. Evropská unie směřuje k vytvoření sítě satelitů fungujících podobně jako projekt Starlink od americké společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska, který tak chce rychlým internetem pokrýt celou Zemi. Evropské satelity by měly cílit zejména na země EU, ale také Afriku a Arktidu, které jsou oblastmi evropských strategických zájmů.

„Pro Evropu je to strategicky důležité. S tímto systémem družic je nejdál americký Starlink a chystá se na něj i Čína. Evropa v tom ale doposud byla pozadu. Přestože je ta zpráva Evropské komise zatím především politickým prohlášením a nejsou známy podrobnosti, je to rozhodně dobrá zpráva,“ řekl HN Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře. V rámci tohoto projektu by kolem Země měly obíhat přinejmenším stovky nových satelitů řetězících se za sebou tak, aby poskytovaly stálé spojení.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se