Od 1. března budou zrušena omezení počtu lidí na všech hromadných akcích. Rozhodla o tom ve středu vláda, po jejím jednání to novinářům řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ke 13. březnu by také mělo skončit testování ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Ke stejnému datu bude povinné nošení respirátorů v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních, na většině ostatních míst by povinnost měla být zrušena.

Válek řekl, že chce nošení respirátorů maximálně omezit. Po 13. březnu bude povinné ještě v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních. S odborníky Válek diskutuje také o tom, že by se vyžadovaly na některých typech hromadných akcí. Další opatření, která by měla nastat po 13. březnu, bude vláda podle Válka projednávat na příštím zasedání.

Zrušení omezení pro hromadné akce už před jednáním vlády avizoval ministr kultury Martin Baxa (ODS). Například koncertů se nyní může účastnit tisíc lidí, pokud sedí. Pokud má sál větší kapacitu, je možné využít nad tisíc sedících polovinu maximální kapacity. Diváci musí mít respirátor, mohou si jej odložit, pokud konzumují jídlo a pití.

V březnu budou mít všichni občané nárok na jeden PCR test na covid-19 hrazený ze zdravotního pojištění bez toho, aby museli použít žádanku od lékaře či hygieny. V současné době mají očkovaní lidé a děti k dispozici až pět testů měsíčně hrazených pojišťovnou. Zdarma jsou také pro klienty laboratoří se žádankou od lékaře nebo hygieny.

Důvody, proč má být jeden preventivní test zájemcům nadále k dispozici, jsou podle ministra zdravotnické a sociální. Lidé je budou moci použít, pokud budou mít obavy z toho, že jsou nemocní, nebo v případě návštěvy zařízení, kde je test vyžadován. Jeho cena pro samoplátce se pohybuje kolem 800 korun.