Jedeme s rodinou v autě, poslouchám zprávy z Ukrajiny. Ozývají se termíny jako humanitární koridor, dobývání Charkova, bombardování, jaderná válka. Když tu najednou třináctiletá dcera, která mívá standardně nasazená sluchátka, povídá: „Tati, a prohráli Rusové někdy nějakou válku?“ Trochu to mnou trhlo. Jednak proto, že dcera zjevně sluchátka nemívá na uších tak nepřetržitě, jak jsem si myslel. Pak proto, že jsem si ve vteřině uvědomil, že o tom, co se děje vlastně jen kousek od nás, mluvím s dětmi až trestuhodně málo. A konečně proto, že mi došlo, jak je důležité mít po ruce přiměřené a správné odpovědi. 

Celé mě to přivedlo k otázce, jak vlastně s dětmi mluvit o válce. Co jim říct? Jak jim to říct? O čem raději mlčet? Jak nakládat s jejich i našimi emocemi? Rychle jsem začal studovat dostupné materiály a zjistil, že existuje spousta užitečných manuálů, naznačujících základní směr, jak na to. Například od centra Locika nebo od Masarykovy univerzity: „Přestože se někomu může zdát, že je lepší o válce s dětmi nemluvit, úplné vyhýbání se tématu války by u nich mohlo úzkost a strach spíše zvyšovat. Je proto vhodné dětem s respektem k jejich věku a zájmu o téma poskytovat informace a pomáhat jim situaci porozumět,“ píše se ve skvělém materiálu katedry psychologie MU.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.