Na jednání zastupitelstva hlavního města loni v dubnu primátor Zdeněk Hřib (Piráti) požádal o minutu ticha na počest místopředsedy Sdružení občanská iniciativa Pankráce (SOIP) Víta Janouška, který pár dní předtím podlehl covidu. „Věnoval velké úsilí boji za lepší Prahu, lepší veřejný prostor a lepší komunikaci veřejné správy, developerů a veřejnosti,“ uvedl Hřib s tím, že byť byl Janoušek často oponentem záměrů města, jeho přístup například při interpelacích na zastupitelstvu byl vždy klidný a věcný.

O pouhé dva měsíce později ale dorazilo na hlavní město od Janouškova spolku SOIP odvolání proti stavebnímu povolení pro trasu metra D. To bylo podepsáno údajnou předsedkyní spolku Marií Jelínkovou. Ve spolkovém rejstříku byli přitom vedeni Janoušek jako místopředseda a jeho matka Marie Janoušková jako předsedkyně. I ta přitom již zemřela, a to dokonce více než dva roky předtím.

Spolek tak podle oficiálních údajů neměl nikoho, kdo by jeho jménem mohl navenek vystupovat. Jelínková tvrdí, že byla zvolena na schůzi svolané dva týdny po Janouškově smrti. Doklad o tom ovšem dodala rejstříkovému soudu na jeho výzvu až s půlročním zpožděním. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se