Na jednání zastupitelstva hlavního města loni v dubnu primátor Zdeněk Hřib (Piráti) požádal o minutu ticha na počest místopředsedy Sdružení občanská iniciativa Pankráce (SOIP) Víta Janouška, který pár dní předtím podlehl covidu. „Věnoval velké úsilí boji za lepší Prahu, lepší veřejný prostor a lepší komunikaci veřejné správy, developerů a veřejnosti,“ uvedl Hřib s tím, že byť byl Janoušek často oponentem záměrů města, jeho přístup například při interpelacích na zastupitelstvu byl vždy klidný a věcný.

O pouhé dva měsíce později ale dorazilo na hlavní město od Janouškova spolku SOIP odvolání proti stavebnímu povolení pro trasu metra D. To bylo podepsáno údajnou předsedkyní spolku Marií Jelínkovou. Ve spolkovém rejstříku byli přitom vedeni Janoušek jako místopředseda a jeho matka Marie Janoušková jako předsedkyně. I ta přitom již zemřela, a to dokonce více než dva roky předtím.

Spolek tak podle oficiálních údajů neměl nikoho, kdo by jeho jménem mohl navenek vystupovat. Jelínková tvrdí, že byla zvolena na schůzi svolané dva týdny po Janouškově smrti. Doklad o tom ovšem dodala rejstříkovému soudu na jeho výzvu až s půlročním zpožděním. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.