Ruský oligarcha Roman Abramovič, o němž je známo, že má blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi, nemůže nakládat se svým obrovským majetkem v Británii. Týká se to rovněž fotbalového klubu Chelsea, který vlastní od roku 2003 a po napadení Ukrajiny Ruskem předal jeho řízení správní radě charitativní organizace Chelsea. Ve čtvrtek o tom na svém webu informovala londýnská vláda. Na jejím novém sankčním seznamu je šest dalších ruských miliardářů a šéfů firem kontrolovaných Kremlem.

Abramovič, který má také izraelské a portugalské občanství, nemůže oficiálně vstoupit na území Spojeného království a nesmí tam provádět žádné finanční transakce s jednotlivci ani s firmami, upozornil londýnský list The Times.

Fotbalová Chelsea nesmí po zmrazení majetku Abramoviče prodávat ani kupovat hráče. Zastavený je i prodej vstupenek.

Ruský oligarcha nedávno pověřil nejmenovanou americkou banku, aby kontaktovala zájemce o koupi Chelsea, jejíž prodej by mohl vynést zhruba tři miliardy liber (v přepočtu 92 miliard korun). O zájemce, mezi nimiž je také nejbohatší Švýcar, šestaosmdesátiletý Hansjörg Wyss, by neměla být nouze.

Ale Abramovičovi to nebude nic platné. „Z prodeje klubu nezíská ani penny,“ cituje list The Times nejmenovaný vládní zdroj. Rozhodnutím britské vlády se proslulý fotbalový klub, v němž působil i český brankář Petr Čech (nyní je ve vedení klubu), ocitá ve velice nejisté situaci, i když obdržel povolení, že může pokračovat „v aktivitách spojených s fotbalem“, včetně čtvrtečního utkání nejvyšší anglické soutěže Premier League. Může také inkasovat peníze z vysílacích práv, ale nesmí kupovat či prodávat své hráče a provádět další obchody. Nebude ani moci prodávat vstupenky na svá utkání. Přístup na ně budou mít jenom majitelé permanentek.

Prodej klubu Chelsea bude možný jedině na základě zvláštní vládní výjimky.

Abramovič nemůže zpeněžit ani své londýnské nemovitosti. V metropoli nad Temží vlastní rozsáhlé honosné sídlo v prestižní ulici Kensington Palace Gardens, západně od centra Londýna. Hodnota této nemovitosti se nyní odhaduje na více než 150 milionů liber (v přepočtu asi 4,6 miliardy korun). V lukrativní lokalitě Chelsea Waterfront v roce 2018 koupil za 22 milionů liber (670 milionů korun) třípodlažní penthouse.

„Abramovič je prominentní ruský podnikatel a prokremelský oligarcha. Je spojen s osobou, která destabilizuje Ukrajinu, podkopává a ohrožuje její územní celistvost, svrchovanost a nezávislost, jmenovitě s Vladimirem Putinem, s nímž Abramovič měl po desetiletí úzké vztahy,“ uvádí ve svém prohlášení britská vláda.

Abramovič díky svým konexím v nejvyšších politických kruzích Ruska získával četné finanční výhody. Stát například poskytoval firmám, jež jsou na něho napojeny, zvláštní daňové úlevy. Oligarcha mohl výhodně obchodovat se státem s akciemi a před fotbalovým mistrovstvím světa, které se v létě roku 2018 poprvé konalo v Rusku, jeho společnosti získaly výnosné státní zakázky.

Britské sankce postihují další ruské miliardáře a vlivné podnikatele. Jsou mezi nimi mimo jiné Oleg Děripaska, majitel firmy EN+ Group, podnikající hlavně v důlním průmyslu a energetice, Igor Sečin, šéf státní ruské společnosti Rosněfť, Alexej Miller, stojící v čele Gazpromu, nebo Andrej Kostin, předseda správní rady VTB Bank.