Měla to být rychlá výměna nejvyššího sněmovního úředníka. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) chtěla současného kancléře dolní komory Jana Morávka vyměnit za spolustraníka Martina Plíška. Už ve čtvrtek měl odvolání Morávka projednávat organizační výbor sněmovny, jenže koaliční poslanci výměnu odmítli a Pekarová Adamová tak bod ani nezařadila, protože by zřejmě neprošel. Spor předsedkyně sněmovny a koaličních poslanců rozhodnou koaliční špičky na jednání K5. 

Poslanci s Pekarovou Adamovou o jejím plánu na odvolání kancléře sněmovny jednali ve čtvrtek. „Moje pozice trvá, ale více komunikujte s paní předsedkyní,“ uvedl pro HN Jan Bartošek (KDU-ČSL) po jednání. Právě Bartošek se dříve proti plánované změně ohradil. Vadilo mu, že by se novým kancléřem měl stát stranický kolega Pekarové Adamové.

A podobně zněly i výtky dalších kolegů, kteří odmítli ve výboru odvolání Morávka podpořit. „Bývalo zvykem, že kancléř není politická figura. Současný kancléř Morávek sice byl v minulosti členem ČSSD, ale výběrovou komisí byl zvolen napříč politickým spektrem. Ve sněmovně se mnohé věci za něj pohnuly. Byl bych nerad, kdyby se kancléř měnil každé volební období podle toho, kdo je předseda a kdo si tam dosadí svou stranickou figuru,“ říká ministr školství Petr Gazdík (STAN). Jak sám dodává, bude chtít s Pekarovou Adamovou její plán ještě řešit. Podle informací HN spor mezi Pekarovou Adamovou a poslanci nakonec bude rozhodovat nejvyšší vládní orgán – tedy K5 – během příštího týdne. 

Sama Pekarová Adamová zatím potvrdila HN, že chce Morávka odvolat proto, že se neshodli na tom, jak úřad vést. Informaci o tom, že s ním ve funkci nepočítá, mu již také předala. 

Osobu nového kancléře zatím nechtěla komentovat,  ale mezi poslanci nejčastěji zní jméno jejího stranického kolegy Martina Plíška. Ten má ve straně na starosti legislativní záležitosti, v minulosti působil také jako náměstek ministra zdravotnictví. „Ano, toto jméno tady koluje. Takového politického nominanta nepodpořím,“ uvedl místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO). Sám Plíšek nechtěl uvést, zda nabídku dostal: „To je otázka na předsedkyni sněmovny.“ 

Kancléři se ve sněmovně často přezdívá – s odkazem na postavu tajemníka ministerstva pro administrativní záležitosti ze známého britského sitkomu Jistě, pane ministře – český sir Humphrey. Je to člověk, který dokáže leccos ovlivnit a zároveň má o poslancích mnoho informací. Morávek funkci vykonává pět let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist