Státní Správa železnic se už dvanáct let brání tomu, aby zaplatila polostátní společnosti ČEZ za elektřinu, kterou si od ní v roce 2008 na několik let dopředu nakoupila, ale nakonec neodebrala. Dopravci na dráze, pro které ji pořizovala, se totiž rozhodli, že si ji nakoupí sami napřímo – a to laciněji, protože ceny energií kvůli krizi klesly skoro na polovinu. ČEZ tak žádá náhradu ušlého zisku, tedy rozdíl mezi cenou, za kterou nakonec elektřinu prodal, a sumou, kterou se původně Správa železnic zavázala zaplatit.

Nejde přitom o málo. Za rok 2010 chce ČEZ doplatit 805 milionů, za rok 2011 pak 858 milionů. Kvůli úrokům za více než 10 let ale Správě železnic hrozí, že bude platit dohromady více než tři miliardy korun. Soudy zpočátku pravomocně potvrdily, že správci drah nic platit nemusí, případ se ale po loňském zásahu Nejvyššího soudu vrátil minulý týden na úplný začátek.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.