Skupina squaterů v Londýně obsadila na protest proti ruské invazi na Ukrajinu dům patřící ruskému miliardáři Olegu Děripaskovi, který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Squateři zabrali jeho rezidenci na Belgrave Square 5 a vydali prohlášení, v němž tvrdí, že by budova měla sloužit jako centrum pro uprchlíky. Podobné využití londýnských rezidencí ruských oligarchů, na které britská vláda uvalila sankce, navrhl i starosta Londýna Sadiq Khan.

Ve Francii se zase jeden aktivista údajně vloupal do luxusní vily Putinovy dcery. Spolu s dalším kolegou pak obsadil i dům jejího bývalého manžela. Oba domy chtějí nabídnout ukrajinským uprchlíkům.

„Ruští oligarchové, vy okupujete Ukrajinu, my okupujeme vás,“ stojí v prohlášení squaterů z Londýna. „Toto bohaté sídlo bude sloužit jako centrum pro pomoc uprchlíkům, Ukrajincům a lidem všech národů a etnik.“

V deklaraci se skupina hlásí k anarchismu a odsuzuje Putina a jeho politiku. Britské elity označuje za „Putinovy nohsledy“, kteří „berou úplatky a spravují majetky oligarchů“.

Členové skupiny podle svého prohlášení nebudou v budově bydlet ani přespávat. Chtějí se v ní pravidelně střídat a vyjadřovat tak svůj nesouhlas.

Británie ve čtvrtek zmrazila aktiva Děripasky, jednoho z řady ruských oligarchů, na které se zaměřila v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Děripaska vlastní podíly ve skupině En+ Group, významné těžební a energetické společnosti, která vlastní firmu UC Rusal, jednoho z největších světových výrobců hliníku. Majetek Děripasky v Británii podle odhadů dosahuje hodnoty dvou miliard liber, tedy téměř 60 miliard korun.

Aktivisté Pierre Haffner a Sergej Saveljev v pondělí uvedli, že ve francouzském přímořském letovisku Biarritz obsadili luxusní vilu, která údajně patří ruskému podnikateli Kirillu Šamalovi. Ten byl v minulosti ženatý s Putinovou dcerou Jekatěrinou Tichonovovou. Aktivisté zveřejnili video, ve kterém tvrdí, že jsou v útrobách této vily.

Haffner a Saveljev na sociálních sítích oznámili, že vyměnili zámky a dům nabídnou lidem, kteří prchají před válkou. Zveřejnili také fotky a videa, na kterých pózují na balkonu vily s ukrajinskou vlajkou. Haffner také údajně vnikl do domu Putinovy dcery Jekatěriny.

Vladimir Osečkin, zakladatel nevládní organizace Gulagu.net, která se věnuje odhalování a zveřejňování případů mučení v ruských věznicích, uvedl, že francouzská policie už oba aktivisty zatkla. Osečkin, který v současné době žije ve Francii, na Facebooku vyzval místní úřady, aby muže okamžitě propustily a vilu nabídly uprchlíkům.