Počátkem 90. let minulého století se Česká republika transformovala na standardní tržní ekonomiku. V průběhu transformace narážela na dva základní problémy. Češi nebyli znalostně připraveni na fungování v tržní ekonomice a rovněž neměli dostatek vlastního kapitálu. Na základě těchto výchozích parametrů jsme byli nuceni rozprodávat naše hospodářství, což přitom pomohlo vytvořit vcelku funkční ekonomický model.

Zvolený model pomohl zemi k relativně dobrým výsledkům, kdy jsme v porovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku měli nízkou nezaměstnanost, stabilní měnu a uspokojivý ekonomický výkon. Zahraniční partneři nám předali nové technologie a modely řízení i potřebný kapitál na počáteční investice. Nadnárodní korporace v té době rychle pochopily, že zde zhodnotí svůj kapitál podstatně rychleji než na Západě. Navíc získávaly investiční pobídky, které celý proces transformace urychlovaly.

Čas plynul a Češi se postupně naučili, jak obstát v tržním systému a mezinárodní konkurenci. Z Česka vzešlo mnoho úspěšných projektů. Rovněž se podařilo nashromáždit dostatek vlastního kapitálu, který je možné investovat doma i ve světě. Zahraniční firmy mnohonásobně zhodnotily své počáteční investice v tuzemské ekonomice a země jim dál snáší zlatá vejce.

Ušli jsme velký kus cesty! Základní ekonomický model z 90. let se však příliš nezměnil. Klíčové části hospodářství stále nepatří Čechům, což vede k obrovskému odlivu kapitálu do ciziny. Zahraniční firmy s investičními pobídkami jsou stále zvýhodňovány před českými, přestože již v mnohých případech nepřinášejí žádné technologie ani znalosti. Uvázli jsme v minulosti a více než kdy jindy se začíná ukazovat, že je třeba přejít na nový ekonomický model, který odstraní současné problémy.

Česko by se mělo stát znalostní ekonomikou, kde díky vzdělané pracovní síle budou zahraniční i domácí společnosti schopny vyvíjet nové technologie na světové úrovni. Orientace na high-tech obory by měla být podporována na úkor montoven s nízkou přidanou hodnotou. Bylo by dobré omezit odliv kapitálu do zahraničí a klíčové části hospodářství bychom se měli pokusit koupit zpět od zahraničních partnerů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist