S rostoucím počtem Ukrajinců, kteří do Česka utíkají před válkou, se začínají objevovat případy podvodníků snažících se jejich situace zneužít. Mezi uprchlíky například začali šířit informaci, že pokud se zaregistrují v asistenčních centrech, nebudou se moci nikdy vrátit zpět na Ukrajinu. „Nutí je odmítnout asistenci a zdravotní pojištění za ‚jistotu‘ práce a ubytování, kde jim polovinu výdělků seberou,“ uvedla v minulých dnech na Twitteru ředitelka pražského Multikulturního centra Zuzana Schreiberová, která na praxi upozornila. Tato organizace dlouhodobě pomáhá cizincům, kteří se do Česka přistěhovali.
Podle ní se pracovní agentury stále méně zaměřují na svou hlavní funkci – dočasně zajistit firmám brigádníky v případě velké zakázky. „Místo toho je některé agenturní zaměstnávání dlouhodobě poměrně nekalá živnost, kdy s pracovníky podepíšou velice obecné smlouvy a pak podle potřeby jejich pracovní sílu přeprodávají velkým firmám. Často zajištují i ubytování, za které strhávají další část platu a tím budují závislost pracovníků na agentuře,“ popsala Schreiberová HN.
S návrhem, jak problém vyřešit, přišel předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Po vládě požaduje, aby pracovním agenturám zakázala zprostředkování zaměstnání cizinců z takzvaných třetích zemí. Tedy ze států mimo EU, Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.