Konečně se dočkáme férového rozřešení kauzy, která zatěžuje Česko už víc než deset let. Státní zástupce obžaloval Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo. Expremiér půjde k soudu a ukáže se, jestli to, co prováděl, je na kriminál, nebo ne. Je to dobře, přesto si to ale zaslouží pět smutných poznámek.

1. Spravedlnost je v Česku opravdu na dlouhé lokte. Možný dotační podfuk se odehrál v roce 2006. Babiše vydávaly k trestnímu stíhání tři Poslanecké sněmovny. Doteď jsme se nedobrali konce. Vypadá to, že právní stát sice máme, ale mele pomaleji než Boží mlýny.

2. Vidíme, jak je rozhodování státních zástupců závislé na momentální politické konstelaci. Když vládl Andrej Babiš, navrhl státní zástupce Šaroch za použití podivuhodné argumentace zastavení jeho trestního stíhání. Okřiknout ho musel až tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (respekt). Pak se dlouho nedělo nic. Až když se k moci dostaly koalice Spolu a PirSTAN, byl Babiš v souladu s právem obžalován. Kdo si myslí, že je to náhoda a že v minulém volebním období neexistovaly mocenské tlaky na státní zastupitelství, ať se přihlásí. 

3. Vidíme, jak fungují Babišova média. Zatímco všechny české zpravodajské servery měly v pondělí odpoledne zprávu o obžalobě Babiše na předních pozicích, Babišův iDnes ji měl v půl páté schovanou až na desátém místě kdesi po reklamách a ještě jí dal titulek „Vykonstruovaný proces, říká Babiš o žalobě za Čapí hnízdo. Fiala věří soudům“. Čímž dal čtenářům najevo, co si mají myslet, a začal vytvářet dojem, že Babiš je málem disident. Oligarchická žurnalistika se zjevila ve své vrcholné podobě.    

4. Voličům v Česku je to fuk. Třiceti procentům voličů nevadilo Babišovo stíhání a nebude jim vadit ani jeho obžaloba. Ne že by věřili jeho historce, že Čapí hnízdo je komplot „polistopadového kartelu“. Ale proto, že jsou přesvědčeni, že Babiš, ač patrně krade, je jim prospěšnější než současná vláda. Toto přesvědčení je mimochodem ukázkou, že marketing je mnohem důležitější než skutečný obsah politiky.

5. Zneužití je nasnadě. V nadcházející prezidentské kampani Babiš nepochybně řekne, že někteří čeští prezidenti museli nejdřív do vězení. Husák, ale hlavně Havel. A že on, který bude souzen, je tedy jeho pokračovatelem. S trochou ztráty smyslu pro kontext, což je fenomén, který se v české společnosti často vyskytuje, mu to může i fungovat.