Dorotheum se chystá na řadu akcí. „české zákazníky budou zajímat obrazy Kamila Lhotáka v červnové aukci moderního umění, kolegům v Salcburku se podařilo pro aukci získat krásný obraz od Mikuláše Medka,“ říká ředitel pražské reprezentační kanceláře aukčního domu Dorotheum Michal Šimek.

Vloni jste hovořil o tom, jak jste nadšený z míry růstu českého trhu s uměním. Stále je trh na rostoucí vlně?

V loňském roce jsme dosáhli nejlepšího výsledku v historii naší společnosti, svůj podíl na tom měla i řada světových rekordů v segmentu současného a moderního umění. A i pro naši pražskou kancelář byl loňský rok mimořádně úspěšný, mimo jiné se nám podařilo získat z českého majetku pro podzimní aukci obraz Alfonse Waldeho, který se prodal téměř za 800 tisíc eur. Vzhledem k prognózám vývoje inflace lze předpokládat, že zájem o koupi umění především v segmentu špičkových obrazů nepoleví. Vše ale může být nakonec zcela jinak, protože změna geopolitického klimatu v posledních dnech je zcela bezprecedentní.

Který segment, kromě výtvarného umění, nyní zažívá sběratelský a investorský boom?

Opravdu veliký zájem je momentálně o mince. Naše aukce mají vysoký podíl bohemik, takže účast dražitelů z Česka je vysoká. Podobně je tomu také u aukcí řádů a vyznamenání, tam se ale pohybujeme v jiných cenových relacích. Právě mince ražené v Čechách nebo ve slovenské Kremnici patří k tomu nejdražšímu, co našimi aukcemi prošlo, pokud tedy pominu kanadský 1 000 000 Dollar Maple Leaf 2007, který jsme v roce 2010 vydražili za 3,27 milionu eur.

Ve vaší nabídce se také často objevují starožitné zbraně s vyvolávacími cenami i v řádech desítek tisíc eur. Jaká jsou specifika tohoto segmentu?

Nabídka historických zbraní a vůbec celý segment militarií těží z dědictví Rakouska‑Uherska. Samozřejmě že se do aukcí dostávají i artefakty mimo tento historický prostor, ale v zásadě je naše velká a bohatá nabídka dána právě významem Vídně jako císařské metropole. Pro české zákazníky jsou specifika tohoto segmentu spíše v praktických poaukčních záležitostech. Kategorie historických zbraní jsou u nás a v Rakousku jinak časově ohraničené, takže se třeba v naší aukci střelných a loveckých zbraní může objevit zbraň, která je v Česku brána jako historická, ovšem její doprava do Česka podléhá rakouským opatřením pro střelné zbraně.

Jaké aukce připravujete v nadcházejícím období?

Díky zlepšení epidemické situace se vracíme k tradičnímu kalendáři našich velkých aukcí, takže jarní Classic Week, čítající aukce starých mistrů, obrazů 19. století i starožitností, se vrací do květnového termínu, zatímco aukce moderního a současného umění, šperků a hodinek v rámci Contemporary Week se vrací do tradičního termínu na přelomu května a června. České zákazníky bude určitě zajímat několik obrazů Kamila Lhotáka v naší červnové aukci moderního umění, v Salcburku budeme nabízet krásný obraz Mikuláše Medka. A než dojde na naše velké aukce v rámci aukčních týdnů, čekají nás také tradiční velikonoční aukce v Salcburku a aukce v mnoha dalších kategoriích: historické zbraně, střelné zbraně, asiatika, šperky či kresby a grafiky starých mistrů a 19. století.

Při vašich poradenských dnech si mohou zájemci nechat posoudit díla zahraničními experty. Jaký je o tuto službu zájem?

V únoru jsme uspořádali druhé poradenské dny a musím říct, že zájem byl oproti loňskému říjnu několikanásobný. Podařilo se nám získat velmi pěkné práce ruské provenience – Ilji Repina či Filipa Maljavina. Také maďarské a rakouské obrazy a velmi zajímavou, zatím autorsky neurčenou italskou barokní práci.