Dorotheum se chystá na řadu akcí. „české zákazníky budou zajímat obrazy Kamila Lhotáka v červnové aukci moderního umění, kolegům v Salcburku se podařilo pro aukci získat krásný obraz od Mikuláše Medka,“ říká ředitel pražské reprezentační kanceláře aukčního domu Dorotheum Michal Šimek.
Vloni jste hovořil o tom, jak jste nadšený z míry růstu českého trhu s uměním. Stále je trh na rostoucí vlně?
V loňském roce jsme dosáhli nejlepšího výsledku v historii naší společnosti, svůj podíl na tom měla i řada světových rekordů v segmentu současného a moderního umění. A i pro naši pražskou kancelář byl loňský rok mimořádně úspěšný, mimo jiné se nám podařilo získat z českého majetku pro podzimní aukci obraz Alfonse Waldeho, který se prodal téměř za 800 tisíc eur. Vzhledem k prognózám vývoje inflace lze předpokládat, že zájem o koupi umění především v segmentu špičkových obrazů nepoleví. Vše ale může být nakonec zcela jinak, protože změna geopolitického klimatu v posledních dnech je zcela bezprecedentní.
Který segment, kromě výtvarného umění, nyní zažívá sběratelský a investorský boom?
Opravdu veliký zájem je momentálně o mince. Naše aukce mají vysoký podíl bohemik, takže účast dražitelů z Česka je vysoká. Podobně je tomu také u aukcí řádů a vyznamenání, tam se ale pohybujeme v jiných cenových relacích. Právě mince ražené v Čechách nebo ve slovenské Kremnici patří k tomu nejdražšímu, co našimi aukcemi prošlo, pokud tedy pominu kanadský 1 000 000 Dollar Maple Leaf 2007, který jsme v roce 2010 vydražili za 3,27 milionu eur.
Ve vaší nabídce se také často objevují starožitné zbraně s vyvolávacími cenami i v řádech desítek tisíc eur. Jaká jsou specifika tohoto segmentu?
Nabídka historických zbraní a vůbec celý segment militarií těží z dědictví Rakouska‑Uherska. Samozřejmě že se do aukcí dostávají i artefakty mimo tento historický prostor, ale v zásadě je naše velká a bohatá nabídka dána právě významem Vídně jako císařské metropole. Pro české zákazníky jsou specifika tohoto segmentu spíše v praktických poaukčních záležitostech. Kategorie historických zbraní jsou u nás a v Rakousku jinak časově ohraničené, takže se třeba v naší aukci střelných a loveckých zbraní může objevit zbraň, která je v Česku brána jako historická, ovšem její doprava do Česka podléhá rakouským opatřením pro střelné zbraně.
Hledáme díla, která "pojedou v levém pruhu"
Jaké aukce připravujete v nadcházejícím období?
Díky zlepšení epidemické situace se vracíme k tradičnímu kalendáři našich velkých aukcí, takže jarní Classic Week, čítající aukce starých mistrů, obrazů 19. století i starožitností, se vrací do květnového termínu, zatímco aukce moderního a současného umění, šperků a hodinek v rámci Contemporary Week se vrací do tradičního termínu na přelomu května a června. České zákazníky bude určitě zajímat několik obrazů Kamila Lhotáka v naší červnové aukci moderního umění, v Salcburku budeme nabízet krásný obraz Mikuláše Medka. A než dojde na naše velké aukce v rámci aukčních týdnů, čekají nás také tradiční velikonoční aukce v Salcburku a aukce v mnoha dalších kategoriích: historické zbraně, střelné zbraně, asiatika, šperky či kresby a grafiky starých mistrů a 19. století.
Při vašich poradenských dnech si mohou zájemci nechat posoudit díla zahraničními experty. Jaký je o tuto službu zájem?
V únoru jsme uspořádali druhé poradenské dny a musím říct, že zájem byl oproti loňskému říjnu několikanásobný. Podařilo se nám získat velmi pěkné práce ruské provenience – Ilji Repina či Filipa Maljavina. Také maďarské a rakouské obrazy a velmi zajímavou, zatím autorsky neurčenou italskou barokní práci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist