České dráhy mají nového šéfa. Dozorčí rada státního podniku ve čtvrtek do svého čela zvolila Michala Krapince, který doposud vedl dceřinou firmu státního podniku ČD – Telematika. V železničním dopravci bude předsedou představenstva a současně generálním ředitelem, vedení se ujme 4. dubna jako nejmladší ředitel ČD v historii. A na pětatřicetiletého manažera nečeká nic snadného.

„Krapinec je díky svým profesním zkušenostem a dlouholeté znalosti Českých drah jednoznačně nejlepší volbou. Pro skupinu pracuje deset let a postupně se vypracoval na člena a následně na předsedu představenstva dceřiné společnosti ČD – Telematika. Sám jsem jeho volbu podpořil, protože v jeho osobě bude zachována kontinuita a přitom jde o mladého manažera s moderním přístupem a jasnou představou o tom, co je potřeba dělat, aby firma dál úspěšně fungovala,“ uvedl předseda dozorčí rady Miroslav Zámečník.

Podle nově zvoleného předsedy Krapince mají České dráhy za sebou složité období. „Naučily se fungovat v liberalizovaném prostředí a zvládly i obrovský propad tržeb v době koronavirové krize. Aby splnily očekávání svých zákazníků, ve velkém investují do vozidel a rozvoje služeb,“ uvedl po zvolení Krapinec. Jednou z jeho priorit tak bude finanční stabilizace a hledání zdrojů, které by pomohly státnímu podniku udržet se v sektoru osobní dopravy na špici.

Post šéfa největšího českého dopravce se uvolnil letos na konci února poté, co rezignoval dosavadní ředitel Ivan Bednárik. Okolnosti a příčiny jeho odchodu nebyly dosud vysvětleny. „Důvody, které mě k rezignaci vedly, jsem podrobně vysvětlil dozorčí radě, ta rezignaci přijala. Jakékoliv další spekulace o mém odchodu poškozují České dráhy, jejichž zájmy vždy byly a jsou mojí prioritou,“ řekl tehdy Bednárik. Zároveň však uvedl, že má výhrady vůči úsporám, které vláda po podnikovém hospodaření žádala.  V čele ČD byl od konce roku 2020.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se