Země Severoatlantické aliance v reakci na ruskou válku proti Ukrajině výrazně navýší svoji vojenskou přítomnost na východním křídle NATO. Území států v někdejší sovětské zóně vlivu budou nad rámec už existujících jednotek hlídat tisíce dalších aliančních vojáků. Shodli se na tom lídři států aliance na mimořádném summitu v Bruselu za přítomnosti mimo jiné amerického prezidenta Joea Bidena.
V současné době působí v zemích východní Evropy, konkrétně v Polsku a pobaltských republikách, čtyři bojové skupiny – každá zhruba o pěti tisících mužích. K nim teď přibudou další čtyři: na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Dohromady by se mělo jednat až o 40 tisíc vojáků.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.




