Kvůli ruské invazi ukrajinští zemědělci nesklidí značnou část úrody, v případě ozimé pšenice může jít až o třetinu. Ukrajina je jedním z největších světových producentů slunečnicových semen, kukuřice i pšenice a na její plodiny spoléhá řada zemí. Válečný konflikt však na mnoha místech napadené země znemožnil jarní farmářské práce a lze očekávat prudké snížení produkce. 

David Beasley, šéf Světového potravinového programu – WFP (organizace OSN), o invazi a jejích následcích hovoří jako o katastrofě, z níž vyplývá další katastrofa. Podle něj bude globální dopad větší, než cokoliv svět zažil od druhé světové války.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) očekává, že mezinárodní ceny potravin a krmiv mohou vzrůst o osm až 22 procent.

Tato zemědělská krize přichází v době, kdy ceny potravin po celém světě již měsíce rostou kvůli globálním problémům dodavatelského řetězce vyvolaným pandemií koronaviru. Situaci komplikuje fakt, že mezi přední světové vývozce zemědělských komodit patří také Rusko, které omezuje svůj export a obchod s ním je zatížený sankcemi.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se