Kvůli ruské invazi ukrajinští zemědělci nesklidí značnou část úrody, v případě ozimé pšenice může jít až o třetinu. Ukrajina je jedním z největších světových producentů slunečnicových semen, kukuřice i pšenice a na její plodiny spoléhá řada zemí. Válečný konflikt však na mnoha místech napadené země znemožnil jarní farmářské práce a lze očekávat prudké snížení produkce. 

David Beasley, šéf Světového potravinového programu – WFP (organizace OSN), o invazi a jejích následcích hovoří jako o katastrofě, z níž vyplývá další katastrofa. Podle něj bude globální dopad větší, než cokoliv svět zažil od druhé světové války.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) očekává, že mezinárodní ceny potravin a krmiv mohou vzrůst o osm až 22 procent.

Tato zemědělská krize přichází v době, kdy ceny potravin po celém světě již měsíce rostou kvůli globálním problémům dodavatelského řetězce vyvolaným pandemií koronaviru. Situaci komplikuje fakt, že mezi přední světové vývozce zemědělských komodit patří také Rusko, které omezuje svůj export a obchod s ním je zatížený sankcemi.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.