Měla to být česká stopa na Marsu. Čeští vědci věnovali roky výzkumu a vývoji přístroje, který měl letos v září letět na sousední planetu. Kvůli válce na Ukrajině byl však společný projekt s Rusy přerušen. Což pro tuzemské vědce znamená, že musí své plány minimálně o dva roky odložit. Západ zároveň zvažuje, že by se od vesmírné spolupráce s Ruskem zcela odstřihl.
Stopka od Evropské kosmické agentury (ESA) pro společnou misi ExoMars přišla relativně pozdě. Raketa, která by přístroje na Mars vynesla, měla v září startovat z kazachstánského kosmodromu Bajkonur, který spravuje ruská vesmírná agentura Roskosmos.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









