Měla to být česká stopa na Marsu. Čeští vědci věnovali roky výzkumu a vývoji přístroje, který měl letos v září letět na sousední planetu. Kvůli válce na Ukrajině byl však společný projekt s Rusy přerušen. Což pro tuzemské vědce znamená, že musí své plány minimálně o dva roky odložit. Západ zároveň zvažuje, že by se od vesmírné spolupráce s Ruskem zcela odstřihl.

Stopka od Evropské kosmické agentury (ESA) pro společnou misi ExoMars přišla relativně pozdě. Raketa, která by přístroje na Mars vynesla, měla v září startovat z kazachstánského kosmodromu Bajkonur, který spravuje ruská vesmírná agentura Roskosmos.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se