Při vysokých cenách benzinu a nafty se zákazníci nelibě dívají především na provozovatele čerpacích stanic. Nejvíce však na rekordních cenách ropy vydělávají těžaři. Než se palivo dostane do motoru auta, vydělají také obchodníci s komoditami, majitelé tankerů a provozovatelé rafinerií, které surovou ropu zpracují. A základní rafinérská marže v březnu vzrostla všem rafineriím v Evropě.

Úplně nejlépe na tom byly petrochemické firmy zpracovávající ropu z Ruska. Ty těží z toho, že ruští producenti ropu nyní dodávají s výraznou slevou. To se týká i polského koncernu PKN Orlen, který provozuje jediné dvě tuzemské rafinerie v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově. Ta druhá většinově zpracovává ruskou ropu pro výrobu nafty a plastů. Téměř výhradně je na ruské ropě závislá rafinerie Slovnaft v Bratislavě, jež patří pod maďarský MOL. 

Obě petrochemické společnosti v Česku provozují dvě největší sítě čerpacích stanic – Benzinu se 420 pumpami a MOL s více než třemi stovkami čerpaček.

Dlouhodobé kontrakty rafinerií se vážou na rozdíl mezi cenou severomořské ropy Brent a ruské ropy (Ural), která výrazně klesla. Z dat agentury Bloomberg vyplývá, že třeba během uplynulého týdne šlo v případě ruské ropy o slevu zhruba 30 dolarů na barel (159 litrů). Během pondělí se sleva snížila zhruba na 20 dolarů na barel. Světoví komoditní obchodníci jako Glencore a Vitol nabízejí podle analytiků na ruský Ural slevu 25 až 30 dolarů na barel. Toho nejvíce využívají petrochemické firmy v Číně a odběr ruské ropy zvýšili i Indové.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.