Hrad opakovaně žádá vládu o navyšování svého rozpočtu až o desítky milionů korun. Co přesně s veřejnými penězi dělá, nyní prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kvůli probíhajícímu policejnímu vyšetřování vynechal ze své kontroly Lesní správu Lány a zaměřil se jen na prezidentskou kancelář a Pražský hrad. Jenže situace se mezitím změnila. Vyšetřování skončilo a soud poslal šéfa Lánské obory Miloše Baláka za manipulaci s milionovými zakázkami na tři roky do vězení. Odsouzen byl ale jen dva dny, než mu udělil prezident Miloš Zeman milost. NKÚ proto zvažuje, že machinace v Lánech prověří.

Rozšíření stávající kontroly Hradu i na Lány hodlá navrhnout viceprezidentka úřadu Zdeňka Horníková na pondělním jednání členů NKÚ, takzvaného kolegia. To musí její návrh nejprve odsouhlasit.

„Navrhnu, aby kolegium o tomto podnětu hlasovalo, protože se otevřel prostor dostat se k dokumentům, které pro nás kvůli vyšetřování nebyly přístupné. Lány ale vždy byly součástí kontroly,“ říká Horníková. Ve stejný den jí zároveň končí mandát – návrh na rozšíření kontroly tak bude jejím posledním krokem v úřadu, kde strávila posledních devět let.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se