Odpad jako komodita, kterou je třeba vytěžit. Znovu a znovu. S takovým byznysplánem přišli před více než třiceti lety bratranci Urbánkovi z firmy CIUR. Na recyklaci a znovupoužití starého papíru vybudovali firmu s ročními tržbami půl miliardy korun. Vyrábí z něj tepelnou, akustickou, ale i ohnivzdornou izolaci staveb, celulózová vlákna do brzdového obložení u aut nebo třeba příměsi do asfaltu, na kterém pak přistávají letadla. Radost jim dělá i to, že právě jejich papír získal hned 26krát sošku Oscara – do Hollywoodu dodávají umělý papírový sníh, který ani kamera s HD rozlišením nerozezná od toho pravého.

„Stačí jeden jediný displej, který zastávkuje, a celá linka stojí. Technici shánějí díl po celé republice,“ rozhazuje rukama vyšší šedovlasý muž v modré péřové bundě. Přestože by měl být v tuto chvíli ředitel výroby a vývoje firmy CIUR Mojmír Urbánek nervózní, protože pokud se linka nerozjede, nahromadí se mu hned v první hale za vrátnicí každý den dalších 180 tun papíru, bere problém se stoickým klidem. Za třicet let v byznyse ho jen tak něco nerozhází. „Náhradní díly objednáváme tři měsíce dopředu a stejně taková časová rezerva kvůli pandemii nestačí,“ popisuje Urbánek problém, který teď řeší nejeden podnik.

Zatímco procházíme mezi výrobními halami, občas nám pod nohama zašustí papír, většinou právě ten novinový. Kromě něj ale firma shromažďuje mimo jiné letáky, kartony, plata od vajec, odstřižky z tisku nebo taky povoskovaný papír. I o něm se přitom dřív tvrdilo, že se recyklovat už dál nedá – podle Mojmíra Urbánka je to ale hloupost.

Mezitím co přicházíme ke skupině zhruba deseti žen, vysvětluje, že znovu použít se dá v jeho oboru skoro všechen papírenský materiál: „Vidíte? A takhle končí béčková literatura,“ směje se, když jedna z dělnic zkušeným pohybem umně roztrhne přebal knihy a vhodí jej do připraveného kontejneru. Podobný osud čeká další stovky děl. „Máme sice plně automatizovanou výrobu, pracovníky tady potkáte spíš jen u strojů nebo u vysokozdvižných vozíků, ale papír, který přivážíme z modrých kontejnerů na třídění, musí ještě ženy přebrat,“ naráží Urbánek na fakt, že část papíru, který firma zpracovává, přichází přímo z tříděného odpadu. Do oběhu se i díky těmto dělnicím zvládne vrátit až 90 procent veškerého papíru v Česku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.