Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se podle zdrojů HN a Aktuálně.cz zúčastní pohřbu Madeleine Albrightové, který proběhne 27. dubna ve Washingtonu. Půjde o dvoudenní cestu a zatím není zřejmé, zda bude mít ministr v hlavním městě USA vedle samotné účasti na pohřbu nějaká jednání.

Madeleine Albrightová, rodačka z Prahy, která zemřela na konci března ve věku 84 let na rakovinové onemocnění, byla historicky první ženou v čele americké diplomacie. Jako ministryně zahraničí v administrativě prezidenta Billa Clintona měla v roce 1999 zásadní zásluhu na rozšíření NATO o Česko, Polsko a Maďarsko.

Ministr Lipavský nebude jediný zástupce české vlády, který v dubnu navštíví USA. Cestu do Washingtonu podnikne i ministryně obrany Jana Černochová. Převezme tam ostatky generála Františka Moravce, které pak budou 26. dubna slavnostně uloženy na hřbitově v Čáslavi. Ministryně Černochová bude mít ve Washingtonu i politický program, který její úřad zatím nechtěl specifikovat.

Generál Moravec byl šéfem prvorepublikové špionáže, za války z Londýna kromě jiného připravil akci Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na Reinharda Heydricha. Po únoru 1948 působil nejdříve v západním Německu, později ve Washingtonu, kde v roce 1966 zemřel.

Převezení ostatků generála Moravce do Česka bylo v minulých letech už dvakrát odloženo kvůli pandemii koronaviru, která obecně omezila cestování, včetně politických a diplomatických návštěv.

Ústup pandemie a uvolnění restrikcí nyní na začátku června využije i předseda českého Senátu Miloš Vystrčil, který podnikne týdenní cestu do USA. Navštíví Chicago a Washington, kde se předpokládají jednání v Kongresu.

Jeho předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera byl během své návštěvy ve Washingtonu na podzim 2019 patrně posledním českým politikem, který se v hlavním městě USA tehdy setkal s Madeleine Albrightovou.