Krach finanční skupiny Arca Investments má další zápletku, která se týká společnosti Riverland. V té má Arca podíl. Riverland představuje realitní projekt na pražské Malé Straně a podíl ve společnosti CCN Bohemia, která vlastní rovněž hodnotné nemovitosti.
Insolvenční správce společnosti Riverland i celé skupiny Arca Investments Lee Louda totiž odmítl nároky zakladatele Fortuny Petra Boumy a jeho firmy CS Rent. Celkem si Bouma nárokoval přes 400 milionů korun. Do insolvenčního řízení Riverlandu pak přihlásil přes 230 milionů korun.
Boumova pohledávka vznikla tak, že převedl na Riverland směnku Arca Investments ve výši 260 milionů korun, přičemž kupní cena byla 229,4 milionu korun. Firma Riverland ale za směnku nakonec nezaplatila. Bouma tak přihlásil tuto pohledávku do insolvenčního řízení Riverlandu.
Louda ovšem nároky Boumy odmítá s tím, že převod na Riverland je fakticky formou dozajištění. Našel i další nesrovnalosti. „Věřitel rubopisoval (převedl, pozn. red.) na dlužníka (dceřinou společnost Arca Investments; jde o Riverland, pozn. red.)), v jehož majetku se nacházely (a nadále nacházejí) hodnotné nemovitosti, a to za úplatu, která bez jakýchkoliv pochyb nemohla odpovídat skutečné hodnotě předmětné směnky,“ uvedl při popření pohledávky v přezkumném listu, který je zveřejněn v insolvenčním rejstříku. Louda tak považuje převod směnky za neplatný.
Popření pohledávek nechtěl příliš komentovat. „Je to ve stadiu začínajícího sporu,“ uvedl Louda s tím, že živé případy nekomentuje.
Teď budu hledat majetek Arcy. Nebyl jsem ostražitý a exkolegové mě uvařili jako žábu ve vodě, říká finančník Krúpa
Louda rovněž popřel pohledávky Boumovy společnosti CS Rent, které dosahují hodnoty kolem 165 milionů korun. Firma totiž nahradila Privatbanku ve financování realitního projektu v ulici Thunovská na Malé Straně. K zajištění úvěru od CS Rent posloužil právě tento projekt a rovněž i nemovitý majetek firmy CCN Bohemia. Ta je dceřinou společností Riverlandu. V ulici Thunovská chtěla skupina Arca Investments vybudovat apartmánové bydlení určené k pronájmu.
Bývalý „hazardní král“ Petr Bouma patří k největším věřitelům celé skupiny, o čemž svědčí i zmíněná směnka. Tu měl za Arca Investments ve výši 260 milionů korun, kterou převedl na Riverland. Investiční „sázka“ na slovenskou finanční skupinu se tak bývalému „černému sázkaři“ Boumovi zatím nevyplácí.
Skupina Arca vydávala směnky s vysokým výnosem, které zlákaly téměř dva tisíce investorů – movitých jednotlivců, firem, ale i bytových družstev a dalších organizací. Arca za tyto peníze nakupovala podniky a nemovitosti. Předloni v době pandemie jí ale finance došly a směnky přestala splácet. Případ nyní řeší soudy v Česku i na Slovensku.
Jde o jeden z největších krachů na českém a slovenském trhu za poslední tři dekády. Jedná se o pohledávky za zhruba 23 miliard korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist