Zatímco za poslední tři roky v Praze přibylo 60 obecních bytů, městské části jich tu za stejnou dobu prodaly 1500. Hlavní město tak má problém, jak zajistit ubytování těm, které chce podpořit – učitele hasiče, lidi v nouzi. Proto připravuje vyhlášku, která by odradila radnice, aby své byty nabízely k privatizaci. Podle chystaných pravidel by nově šly peníze z prodeje do fondu magistrátu a ten by je pak znovu rozděloval. Což kritizují městské části.

Právě ony spravují většinu obecních bytů, a to asi 23 tisíc. Magistrát jich má kolem sedmi tisíc. „My jsme na celoměstské úrovni už privatizaci ukončili, v některých městských částech ale pokračuje dál,“ uvádí magistrátní radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Zatímco některé radnice prodávají byty v aukcích za nejvyšší cenu, jiné je privatizují nájemníkům s velkými slevami oproti tržní ceně. Výnos z těchto bytů je tak mnohem nižší, než stojí výstavba nového bydlení.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.