Nejprve obchodní války, pak pandemie nemoci covid-19 a nakonec invaze Ruska na Ukrajinu. Tak ostrou kombinaci nabídkových šoků – tedy šoků omezujících produkci – svět dlouho nezažil. Naposledy v sedmdesátých letech. Tehdy byla výroba ve vyspělém západním světě zasažena nejprve pádem Brettonwoodského měnového systému a pak dvěma ropnými krizemi. Tato série šoků podobně jako dnes nastartovala stagflační prostředí, ve kterém šla ruku v ruce vysoká inflace s nízkým nebo záporným růstem a nárůstem nezaměstnanosti. Některé lekce ze sedmdesátých let bychom si měli připomínat. Už proto, že jsme s podobnými šoky v posledních třech až čtyřech dekádách globalizace prakticky nepřišli do styku. A abychom věděli, co čekat a co dělat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.