Nejméně 250 tisíc tepelných čerpadel a stejné množství kotlů na dřevo přibude v českých domácnostech do roku 2027, předpovídá Komora obnovitelných zdrojů energie společně se Šancí pro budovy, asociací, která podporuje energeticky úsporné stavebnictví. Současně s tím vznikne minimálně 200 tisíc malých střešních fotovoltaických elektráren, oproti současnému stavu se tedy jejich počet zšestinásobí. Lidi k tomu budou motivovat vysoké ceny plynu a elektřiny i snaha o energetickou soběstačnost. Predikce přitom počítá s rekordním balíkem peněz, jež z evropských dotací jdou a které mohou domácnosti využívat. Jen na renovace domů by to mělo být zhruba 100 miliard korun.

Už teď je zájem o tepelná čerpadla a fotovoltaické panely tak velký, že jejich dodavatelé ani montážní firmy nestíhají uspokojit poptávku. Na její vyřízení domácnosti čekají několik měsíců. Není neobvyklé si například nyní objednat tepelné čerpadlo a s montáží ho dostat až v listopadu. Podle Šárky Tomanové, ředitelky Šance pro budovy, sice momentálně chybí kapacity, do budoucna se to však zlepší. „Pokud tady bude jasný signál, že na to jsou peníze a je o to zájem, tak se tomu trh přizpůsobí,“ věří Tomanová.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.