Horkovod dlouhý přes čtyřicet kilometrů má už od roku 2031 zásobovat teplem více než sto tisíc brněnských domácností a ukončit jejich závislost na zemním plynu. „Dává to smysl nejen ekonomicky, ale i z hlediska životního prostředí. Brňané budou mít levnější a čistší teplo,“ říká v rozhovoru pro HN ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). 

Plány na horkovod vznikly už v 80. letech, ale pohřbily je tehdy levné ceny plynu. Pokud se jej podaří postavit, půjde o nejdelší horkovod v Česku. O osm kilometrů by překonal i ten z Elektrárny Mělník do Prahy.

Délka 42 kilometrů, investiční náklady 19 miliard korun. Proč se po půl století vracíme k tak obřímu záměru, jako je horkovod z Dukovan do Brna?

Projekt se vrátil kvůli ruské agresi na Ukrajině, která vedla ke skokovému zdražení energií a uvědomění si naší závislosti na zemním plynu. Brno by se díky tomuto projektu mohlo téměř zcela zbavit závislosti na plynu. V rámci centrálního zásobování teplem by v budoucnu 50 procent tepla Brnu mohl dodávat horkovod z Dukovan, 25 až 30 procent SAKO Brno se svým zařízením pro energetické zpracování odpadu a přibližně 15 procent kotel na biomasu v městské části Maloměřice a Obřany.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou hlavní výhody horkovodu pro obyvatele Brna.
  • Jaký bude mít ekonomický dopad na ceny tepla a jaké dotace na to mohou přijít.
  • Jaký vliv bude mít projekt na životní prostředí.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.