Konec se zvyšováním úroků, slabší koruna, kynoucí devizové rezervy. To lze čekat, pokud se potvrdí informace, že prezident Miloš Zeman do čela České národní banky postaví od července dosavadního radního Aleše Michla. Vedle Michla může slavit i bývalý premiér Andrej Babiš. Tomu čtyřiačtyřicetiletý ekonom dlouhodobě radil a dvojice vztahy prokazatelně nepřerušila ani poté, co byl Michl na konci roku 2018 překvapivě dosazen do bankovní rady a měl tak úzkostlivě dodržovat nezávislost na politické sféře. Se šéfem ANO a faktickým majitelem holdingu Agrofert Michl sdílí i názor na neúčinnost až škodlivost vyšších úrokových sazeb v boji proti současné inflaci.

Zemanova volba znamená prudký obrat kurzu ČNB. Dá se totiž předpokládat, že Michlovi umožní vybrat si další spolupracovníky a tím se zvrátí dosavadní převaha radních, kteří pod vedením Jiřího Rusnoka rychle zvyšovali sazby. Michl pro vyšší úroky nezvedl ruku ani jednou a není důvod si myslet, že nyní, když je základní sazba ČNB na v tomto tisíciletí rekordní výši 5,75 procenta, změní názor.

Když bude mít v bankovní radě většinu (toho by prezident dosáhl tím, že neprodlouží mandát dvěma „jestřábům“, radnímu Vojtěchu Bendovi a viceguvernéru Tomáši Nidetzkému), je se zvyšováním sazeb konec. Právě tato perspektiva je pravděpodobným důvodem pro páteční poměrně prudké oslabení koruny.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se