Reakci na covidovou pandemii si centrální banky za rámeček nedají. Na situaci, v níž produkce kvůli protiepidemickým opatřením prudce klesla a příjmy lidí kvůli pomoci od státu zase tolik nepropadly, reagovaly jako na běžnou krizi způsobenou nedostatečnou poptávkou: zaplavily prostor levnými penězi. A to přitom ještě „neodčerpaly“ likviditu vypuštěnou na trhy kvůli minulým krizím.

Česká národní banka se nejdříve chovala podobně. Expertům ČNB ale lze připsat k dobru, že na inflační nebezpečí začali upozorňovat poměrně brzy. To samé lze říct o té části bankovní rady, která varování vyslyšela a začala proti inflaci zasahovat už v době, kdy to třeba americký Fed zcela vylučoval. Guvernér Rusnok a spol. k tomu měli důvody navíc. Ani pandemie totiž nezchladila silně přehřátý tuzemský trh práce. Faktem ale je, že ČNB nezaspala tolik jako její významnější protějšky.

Nyní je jasné, že inflace sama neodejde, a tak se k radikálnímu zvýšení úroků ve středu večer odhodlal i americký Fed, ve čtvrtek sazby zvýšili Britové a už v minulých týdnech se české centrální bankéře vydali stíhat jejich kolegové z Maďarska i Polska, kteří cenu peněz zvýšili takřka na tuzemskou úroveň. Jestřábi, tedy ti centrální bankéři, kteří nebezpečí inflace nebagatelizují, mají dnes jednoznačně převahu.

Je proto paradoxní, že prozíravost a odvahu projevenou při loňském zvyšování úroků český prezident Miloš Zeman pravděpodobně potrestá a dosadí do vedení národní banky ekonomy s jiným viděním reality.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.