Finanční úřady v posledních letech zpřísňují kritéria, kdy hodnotí uplatnění odpočtu daně z přidané hodnoty (DPH) z přijatého zboží nebo služby jako oprávněné. Vedle podmínky, že podnikatel prokáže přijetí plnění od jiného plátce DPH a jeho následné použití pro svou zdanitelnou ekonomickou činnost, se do popředí zájmu berních úředníků dostává nutnost prokázat takzvaného deklarovaného dodavatele, tedy osobu uvedenou na daňovém dokladu.

Na první pohled se může zdát, že v praxi nejde o nic tak zásadního – opak je ale pravdou. Obezřetný podnikatel v pozici příjemce plnění bude zpravidla mít důkazy, pravděpodobně smluvní dokumentaci a jiné listiny, případně je získá za pomoci výslechu osob podílejících se na daném obchodním případu, kterými prokáže faktickou existenci přijatého zboží či služby. Současně by mu nemělo činit problém prokázat, že je použil v rámci svých podnikatelských aktivit. V drtivé většině případů, s nimiž se dnes setkávám, však tyto důkazy spolehlivě nevedou k závěru, že podnikatel přijal předmětné plnění právě od té osoby, která je na faktuře uvedena jako dodavatel zboží nebo poskytovatel služby. Jsou si toho vědomy i finanční úřady, jež většinu daňových kontrol na DPH zaměřují právě na prokazování deklarovaného dodavatele.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.