Prezident Salvadoru Nayib Bukele sám sebe před časem označil za „nejvíc cool diktátora na světě“. Čtyřicetiletý politik tak ironicky reagoval na kritiky, kteří ho obviňují z autoritativních sklonů. V prezidentském paláci sídlí ani ne tři roky a už stačil výrazně omezit opozici, vyházet nezávislé soudce a nahromadit ve svých rukách ohromnou moc.
Ambiciózní prezident sní o tom, že z chudého Salvadoru, odkud se každoročně tisíce lidí vydávají hledat štěstí do USA, udělá kryptoměnovou velmoc. Salvador se pod jeho dohledem stal první zemí na světě, která přijala bitcoin coby oficiální platidlo. Nyní se ale zdá, že jeho sázka na tuto kryptoměnu příliš nevyšla. Bitcoin klesl na nejnižší hodnotu od konce roku 2020 a společně s ním se propadly i salvadorské dluhopisy. Mnozí investoři se obávají, že Salvador nezvládne splácet své dluhy. Bukeleho zemi tak hrozí bankrot.
Přesto (nebo právě proto) se do Salvadoru v pondělí sjeli zástupci ze 44 zemí hlavně třetího světa na konferenci o digitální ekonomice, bankovnictví a zavedení bitcoinu. Hostí ji právě prezident Bukele. Do Salvadoru dorazili bankéři či představitelé centrálních bank ze zemí jako jsou třeba Egypt, Nigérie nebo Ekvádor.
Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.