Při sledování zpráv mohou mít Španělé pocit, že se ocitnuli v zamotaném špionážním románu, kde jsou všichni pod dohledem. Aktuálně vyšlo najevo, že přes špionážní program Pegasus někdo sledoval mobilní telefony španělského socialistického premiéra Pedra Sáncheze a dvou ministrů. Přes stejný program pak byly „napíchnuté“ i mobily 65 lidí napojených na katalánské hnutí, které usiluje o nezávislost na Španělsku. A to státními tajnými službami, kvůli čemuž se může rozpadnout vládnoucí koalice.

Program Pegasus vytvořila izraelská společnost NSO Group. Umí na mobilním telefonu zapnout mikrofon nebo kameru, dokáže prohledávat komunikaci přes SMS zprávy nebo přes e-mail a sbírá i data o poloze.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se