Pokud si rozdělíme společnost trichotomicky, jak se tradičně dělí existence, vyjde nám z toho zajímavý pohled. Tělem společnosti se myslí materiální entity, které mají hmotnost, skládají se z prvků z Mendělejevovy tabulky prvků, z atomů a kvarků. To je třeba židle, kámen, letadlo, zlato a tak dále. Věci, na které se dá – v jejich pevném skupenství – zaťukat.

Pak je zde duše. Sem patří formy existence, které jsou nehmotné, ale organizují hmotnou realitu, tedy „tělo“. Sem patří myšlenky, ideje, racionální vztahy, jako třeba matematika, ale de facto i všechny ostatní formy poznání včetně jazyka. Nic z výše uvedeného nic neváží, nelze na to zaťukat, vlastně ani pořádně ukázat, přitom zcela jistě víme, že tyto věci jakýmsi (velice pevným, ale nehmotným) způsobem existují. 1 + 1 = 2 je pravda, i když vlastně ani nevíme, jak takové „jedna“ vypadá (máme pro 1 symbol, ale jak taková jednička vypadá, vlastně nevíme, natož jak „vypadá“ sčítání nebo rovná se). Nicméně do hájemství duše patří i praktičtější věci, jako je právo, demokracie, důchodový systém… A v neposlední řadě: peníze.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.