Západ nás donutil k válce, neměli jsme jinou možnost, vyčkávání by mohlo mít katastrofální následky. To je v kostce sdělení ruského prezidenta Vladimira Putina, když vysvětluje, proč vydal rozkaz k útoku na Ukrajinu. Výčet nepřátelských kroků Západu je v jeho podání dlouhý, francouzský prezident Emmanuel Macron to těsně před válkou poslouchal v Kremlu více než čtyři hodiny. Při bližším pohledu ale velká část ruských argumentů nemá s realitou mnoho společného.

1. Slíbil Západ Rusku nerozšíření NATO?

Američané nebo Němci si pohrávali s myšlenkou, že by k rozšíření NATO nemuselo dojít. Žádný závazný slib ale Moskvě nedali. A sovětský vůdce Michail Gorbačov ho nakonec ani nepožadoval. „K žádnému porušení slibu nedošlo, protože žádný formální slib nebyl dán,“ konstatují na základě archivního výzkumu autoři zbrusu nové knihy „Před pádem a po něm: Světová politika a konec studené války“. Smlouva o sjednocení Německa uzavřená v roce 1990 tak rozšíření NATO výslovně umožňovala. Moskva k ní připojila svůj podpis. Tvrzení Moskvy, že Západ porušil slib nerozšiřovat NATO, je tedy lživé.

„Ruská bezpečnostní politika je pořád založena na tradičním konceptu, že mezinárodní řád je k Rusku nepřátelský a že Rusko potřebuje ovládat své sousedy, protože jen tak bude bezpečné. Rusko se po skončení studené války nevyvíjelo tak jako Německo a Japonsko po konci druhé světové války. Nikdy se v zájmu partnerství se Západem nevzdalo svých velmocenských ambicí,“ řekl HN německý historik Stephan Kieninger.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.