Od posledního výročního setkání Světového ekonomického fóra se dramaticky změnil běh dějin. Rusko vpadlo na Ukrajinu a Evropskou unií, která byla založena, aby bránila návratu války na kontinent, to otřáslo až do morku kostí. Do dřívějšího stavu se situace nevrátí, ani až ustanou boje, které nakonec ustat musí. Ruská invaze se dokonce může zvrtnout v začátek třetí světové války a naše civilizace ji nemusí přežít.

Invaze na Ukrajinu nepřišla jako blesk z čistého nebe. Během poslední půldekády či déle se svět rostoucí měrou ocital v zápase mezi dvěma diametrálně odlišnými systémy vládnutí: otevřenou a uzavřenou společností. Dovolte mi jejich rozdíly vymezit, jak nejjednodušeji dokážu.

V otevřené společnosti je úlohou státu chránit svobodu jednotlivce; v uzavřené společnosti je úlohou jednotlivce sloužit vládcům státu. Ostatní záležitosti týkající se celého lidstva – boj s pandemií a změnou klimatu, předcházení jaderné válce, údržba globálních institucí – musely oproti tomuto systémovému zápasu ustoupit do pozadí. Proto říkám, že naše civilizace možná nepřežije.

Do snah, které nazývám politickou filantropií, jsem se zapojil v 80. letech, kdy velká část světa strádala pod komunistickou vládou. Chtěl jsem pomoci lidem, kteří byli rozhořčeni a bojovali proti útlaku. V tehdejším sovětském impériu jsem v rychlém sledu zakládal jednu nadaci za druhou. Ukázalo se, že toto úsilí bylo úspěšnější, než jsem čekal.

Byly to vzrušující dny. Nadešly také současně s obdobím osobních finančních úspěchů, které mi umožnily rozšířit své roční dary ze tří milionů dolarů v roce 1984 na víc než 300 milionů dolarů tři roky nato.

Po teroristických útocích z 11. září 2001 se vlna obrátila proti otevřeným společnostem. Na vzestupu jsou teď represivní režimy a otevřené společnosti jsou v obklíčení. Největší hrozbu pro otevřené společnosti dnes představují Čína a Rusko.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.