Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní čtvrtletí výnosy 3,5 miliardy korun. Šlo o meziroční nárůst o 74,7 procenta, zejména díky zvýšení prodejů zbraní a konsolidaci výnosů Coltu.

Výsledky skupiny za první čtvrtletí jsou podle předsedy představenstva Jana Drahoty skvělé. „Meziroční srovnání pozitivně ovlivnila nejen konsolidace výnosů Coltu, ale zejména produktový mix a také nárůst počtu prodaných zbraní a tržeb v klíčových teritoriích, zejména na severoamerickém trhu a v Asii. V České republice jsme také zaznamenali nárůst díky pokračující spolupráci s Armádou České republiky pod rámcovou smlouvou, která navíc byla rozšířena dodatkem uzavřeným v březnu, a to i v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ uvedl Drahota. Skupina se podle něj v prvním letošním čtvrtletí zapojila i do materiální pomoci Ukrajině.

Čistý zisk zbrojařské skupiny po zdanění dosáhl za první tři měsíce roku 544,7 milionu korun, nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni činil 97,6 procenta. Vyplývá to z konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu za první letošní kvartál, které ve čtvrtek prostřednictvím tiskové zprávy zveřejnili zástupci skupiny.

Počet prodaných zbraní skupina za první letošní čtvrtletí zvýšila ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 46,1 procenta. Zatímco loni jich za první tři měsíce roku zákazníci holdingu koupili 137 083, letos 200 242. Na celkových výnosech Colt CZ se od ledna do konce března ze 61 procent podílely výnosy v USA. Dalších 15,1 procenta činily výnosy v Asii, 7,7 procenta výnosy v Evropě s výjimkou České republiky, přímo v Česku byl podíl 6,6 procenta. Podíl výnosů v Kanadě dosáhl 6,7 procenta, v Africe 0,4 procenta a v ostatních částech světa 2,5 procenta.

Provozní výsledek hospodaření Colt CZ za první tři měsíce roku 2022 byl 749,3 milionu korun, tedy o 123,7 procenta více než od ledna do března loňského roku. Ukazatel EBITDA vzrostl za letošní úvodní čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 o 120 procent na 954,7 milionu korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů.

Po loňské akvizici Coltu skupina pro letošek předpokládá výnosy v rozmezí 14,4 až 14,8 miliardy korun. Očekávaná výše ukazatele EBITDA by měla dosáhnout tří až 3,3 miliardy korun.

Loni vykázal holding výnosy 10,7 miliardy korun a upravený čistý zisk po zdanění 1,161 miliardy korun. Společnost navrhla valné hromadě ke schválení mimo zasedání výplatu dividendy 25 korun na akcii ze svého konsolidovaného čistého zisku za rok 2021. O rok dříve to bylo 7,50 koruny na jednu akcii. Schválení valnou hromadou je v plánu 27. května.

Společně se svými dceřinými společnostmi je Colt CZ předním světovým výrobcem ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Součástí skupiny jsou společnosti Colt’s Manufacturing Company, Česká zbrojovka, Colt Canada Corporation, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. Colt CZ rovněž drží menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně.

Své produkty prodává Colt CZ především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson a 4M Systems. Colt CZ má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v ČR, ve Spojených státech a v Kanadě. Zaměstnává více než dva tisíce lidí v Česku, USA, Kanadě, Německu a Švédsku.