Odvážná protiinflační politika České národní banky je poslem dobrých zpráv pro konzervativní investory. Poprvé po mnoha letech začíná dávat smysl kupovat dlouhodobější české státní dluhopisy. Například výnos desetiletých bondů se v květnu vyšplhal až přes pět procent. Pro stávající investory to bylo bolestivé, protože přecenění portfolií znamenalo jejich pokles v rozsahu, který od bezpečných státních dluhopisů čekal málokdo. Teď ale tržní situace nabízí zajímavou příležitost si zafixovat poměrně atraktivní výnos na dlouhou dobu. Na první pohled se může zdát, že kupovat cenné papíry s výnosem pět procent při dvouciferné inflaci nedává smysl. Za určitých předpokladů však může jít o zajímavou příležitost.

Kostky pro letošní inflaci jsou již vrženy a je téměř jisté, že zůstane na extrémních hodnotách. Nicméně v dalších letech si lze představit, že růst cen výrazně zpomalí. A pět procent ročně pak může u tak solidního emitenta představovat atraktivní výnos. Svět je předlužený jako nikdy předtím a to znamená – bez manipulací centrálními bankami – silně deflační prostředí. Závan deflace můžeme od počátku roku sledovat na kapitálovém trhu. Pouhé očekávání mírné normalizace měnové politiky způsobilo pád akcií, dluhopisů či kryptoměn v rozsahu bilionů dolarů. Zatím se novým podmínkám přizpůsobují ty nejlikvidnější trhy. Uvidíme, jak a kdy se budou adaptovat méně likvidní aktiva, například private equity nebo nemovitosti.

Na růst úroků i cen už reaguje také reálná ekonomika. Důvěra spotřebitelů se propadá a hrozí silný pokles ekonomického růstu. Cena mědi, poměrně spolehlivý předstihový ukazatel stavu světové ekonomiky, je meziročně o 10 procent níže. Ve hře o úroveň inflace bude zásadní vliv konfliktu s Ruskem na energetické trhy a měnová politika Fedu a ECB. Pokud centrální banky neotočí nastolený kurz boje s inflací nebo pokud nedojde k zastavení dodávek energií do Evropy, pak bychom mohli být svědky vrcholu inflace dříve, než se nyní zdá. Pak by se sázka na pevný výnos ukázala jako dobrá volba.