Dosavadního náčelníka Generálního štábu armády České republiky Aleše Opatu nahradí od 1. července současný šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka. S jeho jmenováním, které navrhla ministryně obrany Jana Černochová, souhlasila na středečním jednání vláda. Sedmapadesátiletý Opata, který velí armádě od května 2018, oznámil, že již nechce v čele armády pokračovat a odchází do civilu.

Vláda také odsouhlasila, že novým ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace – tedy civilní rozvědky – bude bývalý analytik Vojenského zpravodajství Petr Mlejnek, který vystřídá Marka Šimandla. Ten odchází po třech letech na vlastní žádost.

Sedmačtyřicetiletý Řehka řídí úřad pro kybernetickou bezpečnost od března 2020. Má hodnost brigádního generála, což je nejnižší generálská hodnost. Absolvoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově a Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu ve Velké Británii. Prošel prestižním kurzem rangers v USA, zúčastnil se vojenských misí na Balkáně a v Afghánistánu. Působil u 601. skupiny speciálních sil, v letech 2010 až 2014 jí velel, pak stál v čele Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany. Do svého jmenování v čele NÚKIB byl zástupcem velitele Mnohonárodnostní divize severovýchod NATO v polském Elblagu. Je například autorem knihy Informační válka. Kdo by ho měl nahradit na současné pozici v čele úřadu pro kybernetickou bezpečnost, není zatím jasné. Nominaci Řehky Černochová projednala s prezidentem Milošem Zemanem a ten podle jejích slov souhlasil.

Černochová také oznámila, že 1. července jmenuje i nového náčelníka Vojenské policie, kterým bude Otakar Foltýn z kanceláře náčelníka generálního štábu. Ve funkci vystřídá Miroslava Murčeka, který nepožádal o prodloužení vojenského závazku.

Nový šéf civilní rozvědky Mlejnek se ujme nové funkce o týden později, 8. července. Má druhý nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky – tajné. Jeho jmenování navrhl ministr vnitra Vít Rakušan. Mlejnkovo jméno je prakticky neznámé, spekulovat o jeho jmenování se začalo minulý týden. Podle Rakušana jde o „zkušeného zpravodajce i manažera“, který pracoval například v řídicích funkcích na ministerstvu obrany, kde měl na starosti finanční zabezpečení jednotek včetně jednotek podílejících se na operacích NATO na Balkáně. Jako vedoucí starší důstojník také vyhledával a analyzoval bezpečnostní rizika v Česku a zahraničí v rámci analytického štábu Vojenského zpravodajství.